Published On: 2 Gusht, 2016

Rrëfime lufte nga nipi i Dedë Gjon Lulit: Historia e mitralozit rusit dhe kallashnikovit kinez

Dodë Dedvukaj

Te nderuar shoke dhe shoqe…
Du me ju tregua diçka, daçi besoni, daçi jo… Kur shkova në pikë të frontit me ni kallashnikov kinez, kur e gjujshe niher me të vetëm atë fishek që e kishte në tytë e ndezte dhe mbetej shuli mbyllun… më duhej me ulë në tokë kondakun dhe me thembër të këmbës më duhej me i mshua shulit për me mbush armën e përsëri me gjuejt veç niher, përsëri duhjt me bë të njëjtin gjest, pra veç nga nji fishek ndezte dhe mbetej shuli mbyllun…
Kur shkova në vijen e frontit aty gjeta të bijtë ma të mirë të kombit, Uran Shushka, komandant i batalonit si dhe Ramadan Gashi me shokë të tjerë, ma trima s’kam pa në jetën time… po mua më stacionuan tek në piken ku ishte Urani…
U njoftuam, më morën në pyetje simbas rregullave ushtarake, u krye biseda, masandej pac unë ni pyetje, u thashë mirë more vllazen, po a me këtë pushkë me luftua unë a? që veç ni fishek e ndezë dhe mbetet shuli i mbyllun, duhet me këmbë me mbush armen përsëri, po kalum një milion dollar kanë dhënë malësorët për UÇK-së (tjetërkush i kishte marrë lekët jo këta, këta nuk janë marrë me para por e kanë thye kufinin shqiptaro shqiptar kanë luftuar me vite…) a nuk e meritoj një pushkë të mirë unë? Mos t’më nxan armiku gjallë, me pushkë në dorë… më shikoi urani në sy, më tha edhe ma shumë meriton e për armë ta gjej unë, arma më e re e rusit… thirri njanin në radiolidhje me pru atë pushko mitraloz, e pruni ja dha komandant URANIT dhe mu drejtua mua, urdhëro nipi i Dedë Gjon Lulit e bajshë me shëndet, kjo do të jetë arma juaj, pasha Zotin ma fort i jam gëzuar asaj arme se me ma falë sot ni makinë të mirë si thojmë neve – mercedes,… Aiiiii sa jam gëzua s’di me përshkruar, e kjo armë ishte e mercenarit rus që patën tentuar me hy mbrapa vijës së frontit tonë, dhe Urani e Ramadani me shokët e tyre i vunë në gjumë të përjetshëm, rusin dhe dy paramilitarët serb…
Ju lumtë pushka o djemtë e Dardanisë dhe respekt pa fund për eprorët dhe bashkëluftëtarët e mi…
Lavdi Dëshmorëve të Kombit… flm shumë për dhuratën Uran Shushka…. Rrnoftë Bashkimi Kombëtar.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...