Published On: 19 Janar, 2016

Rrëfim: Kur vdiq Stalini, në Shkodër gjëmuan këmbanat e kishës dhe thirrja e namazit

Nga: RENATO LULAJ

Ishte nëntori i vitit 1993 më saktësisht data 11 nëntor kur mua më vdiq nëna në moshën 64 vjeçe.
Si janë zakonet në Shkodër na takonte të prisnim burra ditën e djelë si e djela e parë e kot nuk thojnë që vdekje pa të qeshur dhe dasëm pa vaj nuk ka.
Mbasi kishte kaluar ora dhe po i afrohej 12 orë me të cilën mbaron edhe pritje e burrave , daja im pastë rahmet se si ju kujtua ai marsi i vitit 1953.
Pa i mbushur mirë 18 vitet e rinisë së tij ai arrestohet me pretekstin e arratisjes nga Atdheu dhe përsoni që e prangosi sot nuk jeton më, por bijt e tij jetojnë me luksin më të madh po çfarë rëndësie ka kjo.
Hetuesia e Shkodrës në atë kohë ka qënë në mesin e qytetit aty përballë sot ndodhet Xhamia e Madhe e jona.
18 vjeqari shkodran i futur aty në qelit famëkeqe atë ditë marsi e thërret hetuesi ne zyrë, aty nga ora 8 e 30 e mëngjesit si për koncidencë fillojnë këmbanat e Kishës të bien dhe po në atë moment këndon edhe Hoxha.
Daja im i cili ishte i izuluar nga jeta e përditëshme e pyet hetuesin se çfarë feste është sot nga që po gjëmojnë Këmbanat dhe Hoxha po këndon, hetuesi si një bir besnik i partisë i ulëret dajës dhe nga soba e zyrës nxjerr një dru përgjysmë i ndezur dhe fillon dhe e rreh 18 vjeçarin duke i bërtitur ka vdekur shoku Stalin e ndërsa daja i shkretë me atë trupin e njomë duke ja kthyer hetuesit po se kam vra unë.
Kaq ishte irrituar shoku hetues se edhe po ti vinte lajmi se të ka vdekur babai ai nuk do bënte marrëzi më të madhe se atë ditë dhe në të gjithë mbetëm të habitur sepse asnjëherë se kishte treguar këtë histori, prandaj them se ka shumë shqipëria Shyqyri Coka me kompani që sot edhe mund të jetë pjesë e partisë demokratike.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...