Published On: 11 Gusht, 2016

Dilerve të tokave: Hashimit, Isës, Kadrisë e Muratit – Rrajët n’plehun e tyne e degët n’flamurin tonë

Çun Lajçi

Pse duhet t’iu due e pse mos t’iu urrejë
Si t’iu besoj kur ju vetvetës nuk i besoni
Shtëpinë tuej e vjedhni e arat i lavroni me urithë

Kokat i fusni n’zall e prapanicat kah dielli
Lëkurat i ndrroni sa herë ndrrohet moti
Laramana jeni e ngjyrat si dalloni

Sa herë iu flasim kokat si breshkat i futni n’samar
Edhe kamët i rrudhni siç e t’kurrni Atdheun
Ju betë i keni t’lira, se f’tyrat si fetë, t’llojllojshme i keni

I besoni anmikut se gjuhën mirë ia mësuet
Edhe grushtin edhe fjalën nga ai i keni
Gjithçka e tij asht e shejt, ruhet e nuk preket

Atij ia dini tokat e varret, ia dini edhe kufijtë
Tuajat s’patet kohë as deshirë ti mësoni
Se baballarët ua vranë kur ishit kërthi

U rritët lazdraç e t’vërbuem nga vizëllimë ari
Rrajë lëshuet n’plehun e tyne e degët n’flamurin tonë
Dhe tani s’dini ke ta doni e ke ta urreni

E fjala e vllaut për tokën që falet ju duket e randë!

Bogomila-Veles
11.8.2016

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...