Published On: 18 Gusht, 2016

Roshi: Sherefedin Shehu një figurë unifikuese përtej bindjeve politike

Kreu i Ballit Kombëtar Demokrat z.Artur Roshi në një intervistë dhënë gazetarit Redjon Shtylla për Gazetën prestigjoze “Koha Jonë”.
Jeni pjesë e koalicionit të PD-së për zgjedhjet në Dibër. Si e vlerësoni kandidimin e Sherefedin Shehut?

Artur Roshi: Po PBKD eshte pjese e koalicionit te PD-se ne keto zgjedje vendore per Bashkine e Dibres.z.Sherefedin Shehu është një personalitet i ekonomisë shqiptare dhe i politikave ekonomike të djathta me fizionomi perëndimore.Eshtë nga politikanët e rrallë që përputh arsyen me politikën.Eshtë pjesë e ekonomistëve profesionistë që zhvillimin e ekonomisë e shikon si dimension të lirisë së individit për të rritur mirëqenien e jetës së tij.
Unë mendoj se kandidati i opozitës z.Shehu është një figurë unifikuese e Dibranëve përtej bindjeve politike,unifikues i dinjitetit dhe ndershmërisë,unifikues i maturisë dhe mënçurisë,unifikues i zotësisë dhe krenarisë.
Dibra ka një shans që ka një njeri si Sherefedini për të menaxhuar prioritetet e bashkisë në përputhje me problemet e tyre dhe është një rast i unik për gjithë vendin ku ka veretet mundësi të tregohet një model qeverisës vendor.Eshtë një kandidat që nuk i duhet mbështetja e Qeverisë në ikje e z.Rama dhe që do të ketë mbështetjen e Qverisë në ardhje të z.Basha.

A mendon se lajmet që strukturat e PD-së në Dibër nuk mbështesin kandidatin Shehu, do të dëmtojë PD-në dhe fitoren që pritet?

Artur Roshi: Opozita i ka këto dizinformimet e publikut dhuratë nga Qeveria me mediat e saj të klientelës,por vlen të them se nuk janë të vërteta në nivelin e një shqetësimi politik,mbasi strukturat e PD kanë mirëpritur z.Sherefedin Shehu me një emocion që vjen prej telepatisë së fitores dhe i kanë shprehur gadishmërinë për mbështetje maksimale.

Në çfarë forme do ta mbështesni kandidatin Shehu, cila është pritshmëria juaj garën?

Artur Roshi: Balli Kombëtar Demokrat ka një këshilltar në bashkinë e Dibrës dhe gjithë votat tona të propocionalit do mundohemi ti përkthejmë ne vota mazhoritare nominale për z.Sherefedin Shehu.
Gjithashtu ne do të punojmë me përkushtim sikur te jetë kandidati i PBKD-së.
Do organizojmë takime elektorale në mbështetje të tij duke vënë në dukje forcën zhvilluese të pushtetit të së djathtës dhe cilësitë e rralla të kandidatit.

Fatmir Roshi's photo.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...