Published On: 26 Shkurt, 2016

‘Rokfelleri’, kundër Thaçit president, kërkon qeveri të përkohshme

Njohësi i çështjeve politike Haki Abazi, ka vlerësuar se këmbëngulja e koalicionit qeverisës për ta zgjedhur Hashim Thaçin president në një situatë krize, është për t’u çuditur dhe aspak serioz, raporton GazetaBlic.

“Insistimi që po bëhet për ta zgjedhur Hashim Thaçin kryetar shteti në rrethanat  e krijuara, pas mosmarrëveshjve për marrëveshjet e lidhura në Bruksel, përjashtimin arbitrar të opozitës, arrestimeve politike dhe protestave që po vazhdojnë në shesh të opozitës, e bëjnë këtë insistim joparimor, joserioz dhe te çuditshëm pse po ndodhë”, ka thënë Abazi në një prononcim për Gazetën Blic.

Sipas tij, duhet që të krijohet një qeveri e përkohshme, pasi ashtu si ai është shprehur, nëse situata eskalon, të gjithë duhet të mbajnë përgjegjësi.

“Ka nevojë që të intervenohet me opsionin për qeveri të përkohshme, përndryshe të gjithë do të jenë përgjegjes për eskalimin e situatës dhe dhunën, por më së shumti udhëheqësit e institutcioneve dhe përkrahësit e tyre, përfshirë edhe bashkësinë ndërkombëtare”, ka shtuar tutje ai.

Haki Abazi më pas, ka thënë se gjendja në të cilën ndodhemi tani, ka arritur nivelin e frustrimit maksimal dhe se njerëzit janë po ashtu në këtë gjendje frustrimi.

Përndryshe, të tri partitë opozitare: VV, AAK dhe NISMA, do të protestojnë nesër duke filluar prej orës 10:00, për ta penguar zgjedhjen e Hashim Thaçit për president. Në anën tjetër, PDK-ja iu kishte bërë thirrje simpatizantëve të kësaj partie, që nesër nga ora 11:00 të dilnin të festonin për  “presidentin e ri” të shtetit. Megjithëkëtë, para pak çastesh pati raportime se zëvendëskryeministri i tanishëm e ka anuluar këtë vendim./GazetaBlic/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...