Published On: 23 Shtator, 2016

Rokfelleri Abazi: Kosova para trazirave të jashtëzakonshme në prag të speciales!

Analisti politik Haki Abazi, ftesën e Kryeministrit të vendit, Isa Mustafa  për bisedime me opozitën në lidhje me Demarkacionin  e quan thikë me dy tehe. Duke e komentuar deklaratën e deputetit të Vetëvendosjes Albin Kurti, se nëse miratohet demarkacioni me Malin e Zi, mund të ketë luftë,  Abazi në intervistën për Gazetën Blic, konsideron se një gjë e tillë nuk ka gjasa të ndodh.

E sa i përket Kishës Ortodokse, Abazi ka thënë se Kisha ortodokse është manipulim dhe eskivim politik për të justifikuar dështimin e institucioneve ne liberalizimin e vizave, përcjell Gazeta Blic.

 “Kisha ortodokse është manipulim dhe eskivim politik për të justifikuar dështimin e institucioneve ne liberalizimin e vizave, mos krijimin e ushtrisë dhe mos përmbushjes së premtimit të Hashim Thacit dhënë autoriteteve ndërkombëtare për Demarkacionin. Kisha është provokim politik i masave nga ana e presidentit”,  ka thënë Abazi.

Kryeministri i vendit, Isa Mustafa u ka bërë ftesë partive opozitare që të ulen në një tryezë për demarkacionin. Si e vlerësoni këtë ftesë të kryeministrit dhe a mund të presim zgjidhje nga kjo tryezë?

Abazi: Çështja e demarkacionit ka tejkaluar dhe ftesa është thikë me dy tehe. Kryeministri duhet të dalë me qëndrim dhe propozim që nuk është ai që po tentohet të kalohet. Ai propozim është degraduar dhe çdo tentim për të ecur para nga ajo pikënisje është  gabim. Institucionet e Kosovës duhet shfrytëzuar mundësinë që  kryeministri i Malit të Zi, Djukanovic i ka thënë publikisht autoriteteve kosovare që demarkacioni të dërgohet ne arbitrazhe ndërkombëtare. Kjo është zgjidhja në një terren neutral dhe të barabartë . Përndryshe ftesa është e pasinqertë dhe tenton që ta baltos opozitën e cila ka dy zgjidhje: të marrë pjesë e të legjitimojë tentimin e qeverisë për të rinisur procesin për parlamenti apo të refuzojë e të konsiderohet jo pragmatike. Në të dyja rastet është humbës sepse ftesa nuk është e sinqertë as pak dhe ka qëllime meskine politike.

Si e komentoni deklaratën e Albin Kurtit, se nëse kalon Demarkacioni do të ketë luftë në Kosovë?

Abazi: Nuk mendojë që do të këtë luftë me Malin e Zi. Mali Zi nuk është i interesuar që të ketë konflikt me Kosovën por, mund të parashoh trazira të jashtëzakonshme në Kosovë që nuk janë te lidhura si rezultati  i demarkacionit. Në tetor ka zgjedhje në Mal të Zi dhe është kritike për Kosovën dhe rajonin që Mali Zi të jetë stabil dhe drejt anëtarësimit në NATO. Kjo gjë është e rëndësishme strategjike për  Kosovën dhe gjithë rajonin.

Një tjetër çështje që ka hapur një debat në Kosovë ka të bëjë edhe me Kishën Ortodokse në oborrin e UP-së. Disa janë për rrënimin e saj, disa për shndërrimin në muze… Cila mendoni se do të ishte zgjidhja më adekuate për këtë kishë?

Abazi : Kisha ortodokse është manipulim dhe eskivim politik për të justifikuar dështimin e institucioneve ne liberalizimin e vizave, mos krijimin e ushtrisë dhe mos përmbushjes së premtimit të Hashim Thacit dhënë autoriteteve ndërkombëtare për Demarkacionin. Kisha është provokim politik i masave nga ana e presidentit.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...