Published On: 23 Janar, 2016

Robotët shumë shpejt do na lexojnë mendjen dhe ne nuk do i ndalim dot

Robotët shumë shpejt do na lexojnë mendjen- dhe ne nuk do jemi në gjendje që t’i ndalojmë.

Kështu pretendojnë ekspertët e kësaj fushe.

Nëse parashikimet e tyre bëhen realitet, në vitin 2030, celularët e zgjuar, tabletat dhe kompjuterët do jenë në gjendje të ekzaminojnë aktivitetin e trurit tonë, për të parë se çfarë mendojmë.

Fillimisht do të nisë me atë që njihet si ‘fjalëkalimet e mendjes’.

Por ndërsa pajisja tenton të lexojë mendjen se çfarë kënge pëlqen ose çfarë synon të kërkosh në rrjet, ngadalë gjërat mund të dalin jashtë kontrollit.

Nita Farahany, një profesoreshë në Duke University, duke folur në Forumin Ekonomik Botëror në Davosh, tha se ekziston më pas mundësia e tmerrshme që hakerat të futen në mendjen e njerëzve.

Jo vetëm kaq, por ideja që ligji do të ndihmojë njerëzit, në këtë rast duket se nuk do vlejë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...