Published On: 19 Janar, 2016

Robertson përkulet përpara pllakës së të masakruarve nga forcat serbe në Poklek

  • Ish- sekretari i përgjithshëm Lordi George Robertson i shoqëruar edhe nga zëvendëskryeministri Hashim Thaçi u përkulën sot para pllakës përkujtimore të të rënëve në masakrën e Poklekut në komunën e Drenasit

Në vendin ku paramilitarët serb dogjën fëmijë dhe pleq ish- sekretari Robertson u kthye edhe njëherë pas 16 vitesh për të nderuar viktimat.
“Jam pjesë e historisë së Kosovës, këtu janë e ardhmja e vendit. Mu kujtuan vuajtjet e familjarëve që kanë përjetuar , ajo na kujton se sa e rëndësishme është të shikojmë nga e ardhmja. T’i kujtojmë ata që dhanë jetën për liri dhe t’i kthejmë sytë nga e ardhmja e këtij shteti,që do të jetë pjesë e Bashkimit Evropian”, tha Robertson në Poklek.

Ndërsa zëvendës kryeministri Hashim Thaçi, tha se ndjehen krenar e të lumtur për vizitën e ish sekretarit të NATO-s, të cilin e quajti liri të shpresës.

Thaçi tha se pa angazhimin e sekretarit, Kosova do të ishte e vetmuar dhe në duart e kasapit Sllobodan Millosheviq.

Ish sekretari i NATO-s George Robertson pranoi mirënjohje nga komuna e Drenasit dhe fëmijët e shkollës “Fazli Grajçevci” të fshatit Poklek./KosovaPress/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...