Published On: 20 Janar, 2016

Robertson: Mos e ktheni Kosovën ashtu siç e deshi Millosheviqi

Robertson në Fushë Kosovë Lord George Robertson dhe ambasadori i Kosovës në Britaninë e Madhe, Lirim Graiçevci, kanë qëndruar në qendrën e OJQ-ve “The Ideas Partnership”, ku kanë parë nga afër aktivitetet e fëmijëve romë, ashkali dhe egjiptianë në Fushë-Kosovë.

Në këtë vizitë Robertson është shprehur se minoritetet janë të rëndësishme në një Kosovë demokratike, ndërsa shtoi se është i interesuar ta shohë nga afër çfarë është duke u punuar me minoritetet.

Robertson tha se Sllobodan Millosheviq ka dashur ta bëjë Kosovën monoetnike, por që NATO dhe bashkësia ndërkombëtare në vitin 1999 nuk e ka lejuar një gjë të tillë. Robertson tha në Fushë-Kosovë se ky komunitet është dëshmi që Kosova është multietnike.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...