Published On: 9 Mars, 2016

RIZA LUSHTA, futbollisti shqiptar nga Mitrovica në historinë e artë të “Juventusit” të Torinos

Riza Lushta me 42 golat e tij, e ka renditur Shqipërinë të gjashtën ndër 17 shtete që përfaqësoheshin me futbollistët e tyre në klubin e “Juventusit” të Torinos. Në krye është Argjentina me mbi 10 futbollistë e me Omar Sivorin me 135 gola në dymbëdhjetë vitet e tij me “Juventusin”, Platinia i famshëm me 85 gola në dhjetë vjet…. Rizai ynë me 42 gola vetëm për tre vjet!!! 

AGIM KABA 

Uashington DC – Në nëntor të vitit 1990 isha i ftuar për darke në shtëpinë e avokatit Di Crescendo (mjaft i njohur në qytetin e Torinos-Itali). Nga Vlora kishte ardhë një mik i tij me të shoqen, në familjen e të cilit në Himarë ai ishte strehuar gjatë kohës së kapitullimit të ushtrisë italiane. Unë i takova ata gjatë udhëtimit me traget nga Durrësi në Triestë. Meqë nuk dinin gjuhën dhe shkonim në të njëjtin qytet, Torino, ja u hoqa sikletin për rrugën e gjatë dhe ndoshta të parë që ata e bënin jashtë shtetit. Pas një udhëtimi disa orësh me tren nga Triesta arritëm në Torino. Nga stacioni i trenit i bëra një telefonatë avokatit. Ai mjaft i gëzuar për arritjen e mikut të tij, që e kishte lënë vetëm dhjetë vjeç e do takohej tani me atë që kullosnin së bashku në mal, bagëtinë, luanin e hanin dhe flinin në një kasollë, më tha të prisnim aty se do të dërgonte menjëherë dikë për të na marrë. Kishin plot 45 vjet pa u pa. Unë i kërkova adresën dhe i thashë që për 15 minuta na ke atje. Ai na priti në zyrën e tij luksoze në qendër të qytetit. Unë i kërkova leje dhe mora të ikja, por ai mu lut të shkoja në shtëpinë e tij për darkë, ku ai kishte ftuar të gjithë fëmijët e tij me burra e gra, nipër e mbesa, për këtë eveniment mjaft të veçantë. Nuk kisha si të kundërshtoja dhe shkova për darkë në shtëpinë e tij pranë stadiumit të vjetër “Comunale” të Torinos.

Gazetarët sportiv që nuk dinin për Riza Lushten

 •   Ishte një shtëpi mjaft luksoze, që i përgjigjej rangut të avokatit. Në një dhomë të madhe me një tryezë gjigante ovale ishin ulur shumë persona dhe diku në krye ishin miqtë shqiptarë e pranë tyre avokati me të shoqen dhe mua aty pranë. Tavolina ishte e shtruar me të gjitha të mirat. Mu desh që në fillim ta luaja rolin e përkthyesit dhe t’ua përktheja çdo pyetje apo bisedë që ishte përqendruar në “dy miqtë e dashur”, siç i quante shpesh avokati. Në përgjithësi ishin kuriozë të dinin më shumë për Shqipërinë, që ishte në rend të ditës kudo në Itali në atë kohë.
 • Ndërmjet bisedave të ndryshme u fol me zjarr e pasion për ekipin e “Juventusit”, në prag të ndeshjeve për kupat e Europës. Pa dashur u bëra epiqendër i një debati të ri, për të cilin mu desh të dialogoja gjatë me bashkëbiseduesit (ku në të djathtën time ishte dhëndri i shtëpisë Franco Zapacosta, gazetar sportiv në gazetën e madhe autoritare sportive italiane “Tutto Sport” si dhe një gazetar tjetër) të cilët dukeshin të bindur për një “gabim” ose mungesë të njohurive sportive nga ana ime.
 • Shkak i këtij “gabimi” sipas tyre u bë thënia ime se me “Juventusin” e Torinos ka luajtur e shkëlqyer një futbollist shqiptar i quajtur Riza Lushta.
 • Këtë fakt ishin shumë njerëz që e dinin në Shqipëri e sidomos në Tiranë, veteranë e ndër ta im atë, që e kujtonin me plot respekt atë futbollist të madh, që për brezin tim ishte një ëndërr e krenari kombëtare. Im atë një ndër arbitrat e pakët të FIFA-s në Shqipëri në kohen e mbretit Zog I  dhe plot sportdashës tiranas të moshuar e kujtonin plot nostalgji atë yll të viteve ’30-40.
 • Historia nuk fshihet
 •               Atë natë për mua bindës qe fakti që një vit më parë në revisten autoritative sportive “Guerin Sportivo” me rastin e përvjetorit të klubit torinez “Juventus” i kushtoheshin disa faqe të huajve më të shquar në vite për këtë ekip. Aty kisha lexuar për Riza Lushten apo “Llustren” siç thirrej tek ne, që në tre kampionate me “Juventusin”, ato të viteve 1940-1941, 1941-1942 dhe 1943 ai shënoi 9, 16 dhe 17 gola pra plot 42 gola. Shifër që siç shprehej gazeta në fjalë “…një mesatare golash që mbush plot zili edhe golashënuesit më të shquar…”.
 •                    Në një diagrame ishin paraqitur 42 futbolliste te huaj, që kishin luajtur me “Juventusin” deri në Prill të vitit 1989. U shtanga nga kënaqësia kur pashë se aty figuronte Riza Lushta me 42 golat e tij duke e renditur Shqipërinë të gjashtën, ndër 17 shtetet që ishin përfaqësuar me futbollistët e tyre në atë klub. Në krye ishte Argjentina me mbi 10 futbollistë e kampion Omar Sivori me 135 gola në 12 vitet e tij me “Juventusin”. Platinia i famshëm me 85 gola në10 vjet… Rizai me 42 gola vetëm në tre vjet!!!
 • Nga që unë nuk thosha burimin nga i kisha këto të dhëna, për këto thënie të miat nuk bindeshin lehtë bashkëbiseduesit e mi, madje as Zapacosta redaktor i “Tutto Sport”. Ai pasi më dëgjoi me shumë vëmendje, mori të birin në telefon dhe e porositi të kontrollonte të gjitha formacionet e “Juventusit” për të gjitha kohërat. Përgjigja erdhi negative “…asnjë shqiptar nuk ka luajtur me “Juventusin” e Torinos, në asnjë kohë…”.
 •               Ky fakt i vuri momentalisht kapak bisedës, duke menduar se më zhgënjyen. Por, unë isha i qetë se e vërteta qëndronte ndryshe. Fillova interesimin qysh të nesërmen. Në këto çaste i thirra kujtesës, që më erdhi në ndihmë me numrin e “Guerin Sportivo” që i jam referuar më lart. Në të në fund të shkrimit thuhej se “…Riza Lushta është vendosur përfundimisht në Itali dhe sot e kësaj dite banon në Torino…”.
 • Interesimi i im dhe i miqve të mi italian në Politekniko të Torinos bëri që megjithëse me vështirësi unë ta gjeja adresën e tij. Ai jetonte në qendër të qytetit, pranë stacionit të trenit në Porta Nova. Në një apartament të banuar nga dy familje, ku ai kishte një dhomë të thjeshtë, me një krevat, një komodinë, dy karrige dhe një televizor, me të cilin ndiqte çdo ndeshje e aktivitet sportiv. Një sallon i madh e i mobiluar si më së miri ndahej në mes tij dhe familjes tjetër, një grua e moshuar dhe vajza e saj. Pasi e njoftova në telefon shkova i mirëpritur me zemër të hapur dhe pata një takim që zgjati plot tre orë.
 • Takimi emocionues me futbollistin e madh
 •               Megjithëse jo në cilësinë e një gazetari sportiv, unë u njoha me një copëz të jetës së tij, duke patur përpara të vetmet gjëra që i kishin mbetur: 4 albume me dokumente e fotografi nga jeta e tij sportive. Mosha e tij afro 75 vjeç dhe sëmundja e reumatizmës (lëvizte me vështirësi) nuk e kishin mposhtur atë burrë me trup si selvi, i gjatë, i dobët, i thinjur plotësisht e me një pamje tepër fisnike dhe mbi të gjitha me një mendje të kthjellët për t’ja patur zili. Kishte lindur me 3 shkurt të 1916-ës në Mitrovicë në Kosovë. Shumë i vogël ai erdhi në “strehën vorfnore” të Tiranes ku dhe filloi të godiste topat e parë.
 •               Në moshë mjaft të re filloi të luante futboll me sportklubin e Tiranës, për të cilin ai ruante kujtime nga më të paharruarat. Selman Stermasin (themelues të sportklub Tiranës) dhe shokë të tjerë ai i kujtonte me mjaft nostalgji dhe shpeshherë gjatë bisedës më pyeste nëse rronin akoma.
 •               Shpeshherë duke e ndërprerë tregimin e jetës së tij, më thoshte se ai famën si sportist “e fitova në Shqipëri”. U largua nga Shqipëria në vitin 1939 për në Itali, ku luajti gjysmë kampionati me “Barin”. Në vitin 1941 deri në vitin 1943 luajti me “Juventus” të Torinos, kryesisht me numër 10 e rrallë me numrin 9. Duhet theksuar se këtu ai udhëhoqi sulmin e “Juventusit” të atyre viteve që ishte në kërkim të mposhtjes së ekipeve më në zë të asaj kohe si “Inter Ambrosiana”, “Bologna”, “Roma” etj. Në këto katër vjet ai fitoi një kupë të Italisë me “Juventusin”. Në vjeshtë të vitit 1943 ai kreu një operacion menisku në gju, ndërkohë që lufta e ndërpreu aktivitetin e tij, vetëm përkohësisht se ai rifilloi të luajë me “Napolin”, ku luajti vetëm një kampionat. Në Napoli Rizai shquhet dhe fitoi titullin kampion me “Napolin” (në atë kohë Italia kishte dy kampionate: atë të Veriut dhe të Jugut).
 • Ishte një futbollist i shquar, aq sa në vitet e famës së plotë ai u grumbullua në Firenze dhe zhvilloi stërvitje me ekipin kombëtar të Italisë, që drejtohej nga trajneri i shquar Vittorio Pozzo. Nuk luajti me këtë ekip, por mbeti rezervë”,… thjeshtë se kishte kombësi shqiptare…”.
 •               Rizai tregon “…nuk e di as vetë se si, por unë duke ju shmangur mbrojtësve, që futeshin gjithmonë e më ashpër, tërhiqja topin pas vetes, dhe papritmas e shihja veten të çliruar nga ata “gardianë” dhe përballë portës së madhe portierët më dukeshin mjaft të vegjël!!! Kisha siguri të madhe në shënimin e golave, apo aty s’të falja kurrë. Për këtë isha stërvitur një jetë të tanë…!!!”
 •               “…Në fillim me topa lecke, ma vone me topa llastiku e derisa arrita në topat e vërtetë. Edhe kur flinja shpesh topin e desha afër kokës. Kur vraponja më dukej se topi më ngjitej dhe më ndiqte nga pas…”.
 •               Mbas “Napolit ” ai veshi për dy vjet fanellen e “Aleksandrias”, një ekip pranë Torinos qe luante në kategorinë e pare (Serie A). Ne vitin 1949 Riza Lushta për nevoja ekonomike largohet nga Italia dhe shkoi ne France, ku pasi luajti dy vjet me “Kane” kthehet përsëri ne Itali ku e mbyll karrierën  ne vitin 1952 ne skuadra te kategorive me te ulta.
 • Jeta e vështirë në Nju Jork
 •               Vitet e mëvonshme ishin mjaft te veshtira per te. I divorcuar, i larguar pergjithmone nga fushat e futbollit ai emigron ne Amerike ku qendron afro 23 vjet ne Neë York, duke punuar gjate gjithe kohes  si sherbyes ne nje ashensor te nje grataceli te madh.
 • Në vitin 1975 kthehet perfundimisht ne Torino, duke u aktivizuar fillimisht pa shpërblim pranë klubit të “Juventusit”, si këshilltar e seleksionues i futbollistëve të rinj. Megjithatë klubi dinjitoz torinez i lidhi atij një pension pleqërie.
 •               Mjaft i emocionuar me lote ne sy me fliste “ …sot nje futbollist i shquar fiton shume, ndersa une pervec duartrokitjeve dhe perqafimeve te tifozeve e kolegeve te mij, nga futbolli nuk fitova asgje. Madje kariera ime e gjate qe filloi nga fundi i viteve ’30 dhe mbaroi ne fillim te viteve ’50  nuk me lejoi te kryenja as shkollen…”.
 •               Riza Lushta jetoi larg atdheut me mall e deshire per t’a pare ate. Mallkonte kembet qe tani nuk i komandonte dot plotesisht, ato kembe qe dikur i dhane “lavdi”. Tashme i harruar nga qeveritaret, por kurre nga zemrat e sportdashesve shqiptar ngryste i vetmuar vitet e pleqerise ne dhe te huaj. I pyetur perse nuk u kthye me pare ne Atdhe ai me tha “…kur erdhen e me takuan dy shoke te mij, njeri nder ta i shume njohuri Bik Jakova, une kisha deshire te kthehesha me ta ne Shqiperi, por nuk mposhta dot deshiren e gruas sime italiane per te mos u larguar nga njerzit e saj…”.
 •               Me vone vitet kalonin, jeta e veshtire dhe me shume peripeci dhe pse jo mos interesimi yne bene qe ky futbollist i shquar shqiptar te zhytej ne pluhurin e harreses se pameshirshme, biles edhe kur te tjeret kerkonin ta perpinin si atdhetar te tyre. U arrit deri aty sa ne vitin 1963 gazeta reviste jugosllave “Svet”, ne nje faqe te plote nen titullin gjigant “Jugosllavi i padegjuar- futbollisti me i mire i Italise” (Nepoznatij jugosloven; najboli futboler Itali), pershkruante jeten jeten e madhe sportive te ketij ylli te fushave te blerta, Riza Lushtes.
 •  I rridhnin lotët nga malli për atdhe
 •               Kete gazete Rizai e kishte së bashku me albumet e veta. Pasi e pash dhe e kuptova pqrse bqhej fjal e pyeta nqse e kuptonte serbishten, gjuhë në të cilën ishte shkruar ky artikull, sidomos per ate titull me germa të mëdhaja. Ai mu përgjigj se nuk e dinte përse bëhej fjalë, e dinte që ishte një shkrim për ti dhuruar nga një mik italian. Kur ja shpjegova se çfarë shkruhej në titullin e kësaj gazete dhe i thashë që e quajnë “jugosllav i padëgjuar”, ai buzëqeshi me cinizëm dhe me një shqipe të paharruar e të pastër më pohoi “..Uëe jam shqiptar i lindun në Kosovë, i rritun e i formuem në balten e Shallvares me sportklub “Tirana”.
 •               U ndava nga Rizai, i përcjellë nga lotët e tij, që i rridhnin  si te nje femije nga mallengjimi, me bindjen e plote se do te shkruanja per te nje shkrim modest, per ta bere te njohur kete figure te njohur te sportit tone, te cilin jeta e detyroi te largohej nga trualli i Atdheut te tij Kosove e Shqiperi.
 •               Ne ditet qe pasuan te gjithe pjesmarresit e debatit miqesor, te zhvilluar ne familjen e mikut italian, filluan te me telefononin e te me flisnin plot simpati për shqiptarin qe thyente çdo mbrojtje, siç ishin ato të “Inter Ambrosiana”, “Bologna”etj.  me plot kampione bote (ne ate kohe Italia ishte dy here kampione e botes). Riza Lushta hyri ne historine e futbollit Italian pa zhurme e buje dhe luajti ne sulm krahas Borelit, Gavetos, Klausit, Pioles, Farfalinos e Raves ish lojtare te përfaqësueses italiane dhe kampione te botes. Pikërisht Rava një plak simpatik, që nuk i ndahej klubit të “Juventusit”, mik e shok i ngushte i Rizait, ma tregoi adresën e plotë të tij.
 • (Ky shkrim është botuar në Tiranë në Shkurt të vitit 1991, koincidoi me  75  vjetorin e ditëlindjes së tij, në gazetën “Ilyria” të Nju Jorkut në Prill të vitit 2003, në gazetën “Sport Ekspres të Tiranës me 4 shkurt 2012, në gazeta Express të Prishtinës me 4 shkurt 2012). SHQIPTARI.EU
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...