Published On: 8 Shkurt, 2016

Ristani: Aleancë me Topin. Enkel Demi: Po ia lypin Ferides

Në Partinë Demokratike, zërat zyrtare për afrimin e Bamir Topit në koalicion, janë shtuar së tepërmi.

Sekretari i Përgjithshëm, Arben Ristani, tha se PD-ja është e hapur për një koalicion të gjerë opozitar, përfshirë këtu edhe Bamir Topin.

Por jo vetëm.

PD-ja po synon të afrojë edhe Aleancën Kuq e Zi të Kreshnik Spahiut dhe PBDNJ-në e Vangjel Dules.

“Këtu sigurisht që nuk përjashtohet as FRD, as forca të tilla si Aleanca Kuq e Zi apo parti të minoritetit. Pra, i gjithë spektri që gjen te PD-ja realizimin e ideve të tyre për një qeverisje më të mirë, më në favor të shqiptarëve”, tha ai për “Ora News”. Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, pohoi gjithashtu se e djathta nuk bën koalicion me Lëvizjen Socialiste për Integrim, duke e cilësuar si pjesë e të keqes që ka mbërthyer vendin.

Megjithatë, gazetari Enkel Demi, në një shkrim tek portali 27.al, mbetet skeptik.

“Megjithatë me Bamir Topin çështja është pak e koklavitur. Ose demokratët do i kërkojnë ndjesë që e konsiderojnë ende “horr i bulevardit”, ose Bamiri duhet të pranojë që është bërë burrë i mirë dhe do shprehë pendesë. Në fakt, 21 janari është një lloj vije demarkacioni. Berisha e ritheksoi këtë me fjalën e tij në foltoren e Kuvendit atë ditë, kurse Bamir Topi në studion Baton Haxhiut shprehu habinë që ish-kryeministri nuk ishte ende në qeli për 21 janarin. Këtu mbërrijmë në një pikë të vdekur. Pikërisht në këtë vendtakim vjen Arben Ristani që ripërsërit një ftesë, e cila ende nuk është shumë e besueshme, sepse nga FRD thonë që nuk ka ardhur me shkrim. Demokratët që për vite të tëra e shpotitën këtë parti me emrin Feride, tani i lypin besën. Kombinacioni është i vështirë, por në Shqipëri nuk ka asgjë të pamundur. 1 prilli i famshëm na e rrëfen këtë. Ndoshta edhe në anën tjetër të barrikadës po kuptojnë se ajo shprehja e Muç Nanos për bashkimin e të gjithë qelbësirave nuk është halë e mbetur në fyt. Sa gjellë të shijshme ka me pamje të neveritshme?” shkruan Demi.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...