Published On: 14 Gusht, 2016

‘Rio 2016’, atleti britanik rrëzohet, ngritët dhe fiton medaljen e artë

Britaniku Mohamed Farah i mbijetoi një rrëzimi të hershëm në pistën e atletikës, duke ia dalë të ringrihej me më tepër forcë për të mbrojtur medaljen e artë në garën e 10 mijë metrave për meshkuj, në Olimpiadën e Rio de Janeiros

Në një paraqitje teknike të denjë për librat e atletikës, sportisti me ngjyrë preu “finish”-in i pari, ndërsa u bë britaniku i parë që fiton 3 tituj olimpikë, ndërkohë që mbetet favorit për garën e 5 mijë metrave fundjavën që vjen.

Sportisti i lindur në Somali, por i natyralizuar britanik, Farah u pengua duke u rrëzuar në pistë, por lejoi shumë pak parakalimin e amerikanit Rup, pasi ia doli të rimerrte vendin që i takon, ndërsa mbylli garën në 27 minuta e 5 sekonda. Keniani Pol Tanui doli i dyti, ndërsa etiopiani Tola mori medalje bronzi, shkruan Top Channel.

Në tenisin individual të femrave pati surpriza të mëdha me suksesin e Monika Puig ndaj adoleshentes gjermane Anzhelik Kerber në 3 sete, një rezultat që i jep Porto Rikos medaljen e parë të artë në historinë e një olimpiade. Parashikimet ishin dukshëm në favor të numrit dy në botë, por Puig ia doli të shfrytëzojë avantazhin psikologjik të turmës që thërriste emrin e saj, në suksesin që u mbyll me rrëzimin në tokë, kur 22-vjeçarja puthi tokën.

Italiani Gregorio Paltrinieri mori medaljen e artë në 1.550 metrat e notit në stil të lirë, me një paraqitje të palodhur në ngjarjen më të gjatë në pishina. Teknika e italianit dominoi ndaj Konor Xhegër të SHBA-ve dhe italianit tjetër Gabriele Deti.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...