Published On: 15 Janar, 2016

Rinia përparimtare shqiptare me plisa, 1941

Rinia përparimtare shqiptare në Tetovë, në vitin 1941, brenda natës hodhi fesat tradicionalë dhe ato i zëvendësoi me kësula të bardha. Kjo u bë në vigjilje të ardhjes së trupave italiane në Tetovë, pas largimit të atyre gjermane. Me këtë duhej të dëshmohej se në Tetovë jeton shumica shqiptare, derisa bullgarët e atëhershëm /sllavo-maqedonasit e sotëm/ në Tetovë pritnin që të vinte Bullgaria. /Nga libri “Distinktivi tetovar” i autorit Ismail Arsllani/.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...