Published On: 6 Tetor, 2016

Ringjallja e rankoviçizmit

 

Shkruan: Hysamedin Ferraj
Rankoviçizmi ka qenë një prej rrymave politike shqiptare në Kosovë, përballë të cilës qëndronin, legalisht “titstët” dhe, ilegalisht, shumë organizata që kërkonin të drejtën e shqiptarëve për ekspozimin zyrtar-publik të flamurit shqiptar, për arsimin shqip, për ngritjen e statusit politik të Kosovës dhe për bashkimin me Shqipërinë. Obesesioni i Enver Hoxhës kundër titistëve i ka shërbyer rankoviçizmit, së paku duke e lënë ta bëj punën nën hije dhe i qetë, a thua se nuk ekziston(te). Mirëpo mbas LDB, rankoviçizmi ka qenë manifestimi më i egër i nacional-shovinizmit serb, madje më i egër se millosheviqizmi, kundër shqiptarëve.
Sot, rankoviçizmi është ringjallur nën emërtimin “kosovaristët”. Si atëherë edhe tani, rankoviçistët kërkojnë ndalimin e përdorimit zyrtar-publik të flamurit shqiptar (jo vetëm ndryshimin e tij, siç bëri Millosheviqi duke e zhvendosur yllin anash që ta dallonte nga flamuri zyrtar i Shqipërisë). Si atëherë edhe tani kërkojnë të mbajnë të ndarë të kombin shqiptar, asimlimin e shqiptarëve në një komb tjetër dhe linçimin e atyre organizatave dhe individëve që kërkojnë bashkimin me Shqipërinë. Si atëherë edhe tani rankoviçistët e vënë shtetin kundër kombit. Si atëherë dhe tani rankoviçistët vënë shqiptarë në krye të fushatës antishqiptare, kësaj here Vokrrin e Bunjakun kundër flamurit dhe bashkimit të kombëtares së futbollit.
Ringjallja e rankoviçistëve në Kosovë e ka rreshtuar shtetin e Kosovës krah Serbisë, Malit të Zi dhe Maqedonisë në politikën e kufizimit dhe ndalimit të përdorimit zyrtar-publik të flamurit shqiptar nga shqiptarët. Dhe i ka kthyer shqiptarët e Kosovës edhe një herë te kërkesa për të drejtën e përdorimit zyrtar-publik të flamurit shqiptar, krah kërkesës së njëjtë të shqiptarëve në Serbi, në Mal të Zi dhe në Maqedoni. I ka thyer shqiptarët në situatën që të kërkojnë të drejtat elementare kombëtare përballë “kosovaristëve” (lexo: rankoviçistëve të Kosovës) që, në vijim të praktikave rankoviçiste në Kosovë, po i kundërvënë shtetin kombit shqiptar. Por, shpresoj, edhe “kosovaristët” do të dështojnë përballë shqiptarëve ashtu si frymëzuesi i tyre Aleksandar Rankoviç dikur.
Suksese përfaqësuese së Kosovës!

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. fery thotë:

    Ringjallja e kohrave te erreta te rankoviqizmit z.Ferri apo , dalja ne siperfaqe e kesaje fundrrine ideollogjike serbosllave e antishqiptare e cila preje kohesh ,nga paralufta ,paslufta e deri para pake vitesh digjej si prushi nen hi , e sot ka dale hapur dhe pa ju treb cerpiku ka filluar te beje kerdi duke na kujtuar ato kohra te kqija dhe te mbrapshta per shqiptaret .. eehhh ato kohra mose u kthefshin kurre..!

    Përgjigjiuni
    Pelqej(6) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...