Published On: 2 Shtator, 2016

“Rikthimi i demarkacionit në Kuvend, mund të ndryshojë mendimet e deputetëve”

Qeveria nuk i pati votat e mjaftueshme për ta miratuar projektligjin e demarkacionit, andaj e tërhoqi për një seancë tjetër votimin, vlerësojnë analistët politikë.

Imer Mushkolaj thotë se është e papranueshme që votat për demarkacionin të sigurohen duke i bërë koncesione Listës Serbe apo kujtdo tjetër. Sipas tij, Qeveria do ta sjell sërish në votim demarkacionin dhe se nuk do të jetë e habitshme që deputetët ta ndërrojnë mendjen.

“Duke pasur parasysh se deputetët ndërrojnë mendje varësisht nga postet e privilegjet që iu ofrohen, nuk do të ishte e habitshme që edhe disa që tash për tash e kundërshtojnë, ta japin votën e tyre ‘për’. Por, kjo nuk e zgjidhë problemin”, ka thënë Mushkolaj për Telegrafin.

Ai po ashtu tha se më e mira do të ishte që të shkarkohet komisioni aktual për shënjimin e kufirit me Malin e Zi, në mënyrë që të gjendet një konsensus.

“Duhet të krijohet një trupë gjithëpërfshirëse dhe të rinegociohet marrëveshja me malazezët”, vlerësoi Mushkolaj.

Ndërkaq, Nexhmedin Spahiu shprehet se Lista Serbe e konsideron Kosovën Serbi dhe se nuk është e interesuar që “t’ia japë” Malit të Zi territorin që e konsideron si pjesë të Serbisë.

I pyetur se a do ta risjell Qeveria sërish në Kuvend këtë projektligj, ai tha se për momentin këtë nuk mund ta dijë me siguri.

 Ndryshe, kryeministri i vendit, Isa Mustafa, në seancën e 1 shtatorit tërhoqi nga votimi Marrëveshjen për Demarkacionin me Malin e Zi. /Telegrafi/
 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. Mal uka thotë:

  Hashim Thaqi i ka provokue shqipetaret me nenshkrim pa e diskutue
  ne parlament PorKy e kaprovokue edhe malin e zi qe mund te hyj ne rruge te gabuar Isa Mustafa e ka luejt rrolin e qakalles ne sahar dhe ka lehe e uluru pa e dijt as kah me i ra e as kah me shku Me rrena te nje pasenjeshme u be prralla e dheut ! Kete poshtersi qe ia kurdisen kosoves Hashimi, Isa, Meh Mylli ( berllogu) Nuk ka as dri e as bistrice qe e pastron Kjo eshte nje prej flliqnive ma te
  pabajshme dhe aq irituese per qytetar Sa isa ka marre emnin Magare
  Hashimi Zagare Ndersa Meha Zagarice e qene te serbise !
  Deputetet duhet te angazhohen te gjejne rruge per ta rishqyrtue
  demarkacionin bashk me nje arbitrazh qe duhet te bindet me argumernte Isa E hashimi filluan me skeqe dhune duke e perdore policine si Rankoviqi ne kohen e tij ! Dhuna nuk e nale kerkesen legjitime te qytetarve Mos te Hane Mut niefar Ramiz Kelbmuti
  Edhe Ky frar Nazmi Mustafa Mos u sillini si pordha ne tlina oj sterrvina Nuk pranohet demarkacioni me pazare te Hashim Hajnit
  Isa rrencit E Meh Gjipiesit me baterija te shterrta !

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...