Published On: 8 Tetor, 2016

Rexhepi: Ligji për Trepçën ishte i domosdoshëm!

Eksperti i ekonomisë, Ibrahim Rexhepi, ka vlerësuar se Ligji për Trepçën, tashmë i aprovuar nga Kuvendi i Kosovës, ka qenë  i domosdoshëm, pasi që sipas tij, Trepça nuk do të mund të qëndronte edhe për shumë kohë shkaku i statusit të saj.

Por, ai i tha për “Gazeta Blic” se është i pakuptimtë insistimi i Qeverisë për miratimin e këtij ligji brenda jave, deri sa ka heshtur disa vite me radhë.

“Ligji është i domosdoshëm, meqenëse Trepçe nuk mund të qëndroj edhe për shumë kohë me këtë statusin çfarë e ka tash. Por, është paksa e pakuptueshme sepse qeveria heshti gati dy vjet dhe tash insiston që brenda një jave ta miratoj ligjin. Ka humbur shumë kohe. Pa arsye”, tha Rexhepi, për “Gazeta Blic”
Ibrahim Rexhepi / Gazeta Blic
Ibrahim Rexhepi / Gazeta Blic

Nga gjithë ajo kohë e humbur, Qeveria ka mundur që të zhvilloj debate, e të bëjë analiza e vlerësime sipas këtij eksperti të ekonomisë.

“Ka mundur të zhvilloj debate, të bëjë analiza e vlerësime, ashtu që sot të kishte gjithçka të qarte sa i përket ish-kombinatit”, tha ai.

E vërejtjet e Lëvizjes Vetëvendosje në Ligjin për Trepçën, sipas Rexhepit është dashur që të inkorporoheshin në ligj.

“Vetëvendosja pjesërisht ka të drejtë. Disa vërejtje të saja mund të inkorporohen në ligj, si është çështja e vendimeve për fatin e mëtejmë, apo për mundësinë që aty të investohet dhe kapitali publik”, ka thënë ai.

Por, ai thotë se  “VV-ja nuk duhet të bëhet pengesë për miratimin e ligjit dhe me qasjet dhe qëndrimin që e ka të mos qoj ujë në mulli të huaj”, ka thënë, Ibrahim Rexhepi.

Projektligjin për Trepçën është miratuar në orët e para të mëngjesit të sotëm më Me 79 vota për , 14 abstenime dhe me asnjë kundër.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...