Published On: 11 Janar, 2016

Rexhepi: Dorëheqja e qeverisë nuk është akt moral por detyrim

Deputeti i Vetëvendosjes Rexhep Selimi I ftuar në emisionin Interaktiv në KTV thotë se protesta e së shtunës ishte një protestë madhështore që tregoi se populli i Kosovës kundërshton “Zajednicën” dhe “demarkacionin”.

“Ishte protestë e paparë ndonjëherë në rrugët e Prishtinës. Edhe një herë treguam se populli kundërshton me vendosmëri marrëveshjet që janë në dëm të Republikës së Kosovës”, ka thënë Selimi.

.“Protesta e së shtunës tregoi se kundërshtimi i Zajednicës dhe demarkacioni është kauzë e qytetarëve të Kosovës. Mendoj se kaq do të duhej të mjaftonte, madje është tepër që sot të vazhdojë një Qeveri që e kemi”, ka thënë ai.
Selimi ka paralajmëruar se protestat nuk do të ndalen.
“Aq më e madhe të jetë këmbëngulësia e kësaj qeverie për të vazhduar, më të mëdha do të jenë protestat”, ka thënë ai.

A më tepër kur kjo Qeveri duke parë një numër kaq të madh të qytetarëve duhet të ketë frik jo nga masa por nga ajo se çfarë i ka shkaktuar dëm këtyre qytetarëve.

Kjo qeveri është shkelëse edhe ligjërisht e Kushtetuesës përkundër që Gjykata ka vendos qështjen. Aq më tepër se kjo qeveri duhet të zbatojë atë ka vendos Gjykata. Nuk është vetëm anulimi i këtyre marrëveshjeve por edhe dorëheqja është akt moral  dhe jo vetwm kaq por detyrim para këtyre situatave përkundër që s’ka mbet tjetër pos saj.

Këta nuk duhet të shkojnë as në Bruksel për bisedime por se duhet të zgjidhin qeshtjet në vend..“Protesta e së shtunës tregoi se kundërshtimi i Zajednicës dhe demarkacioni është kauzë e qytetarëve të Kosovës. Mendoj se kaq do të duhej të mjaftonte, madje është tepër që sot të vazhdojë një Qeveri që e kemi”, ka thënë ai.
Selimi ka paralajmëruar se protestat nuk do të ndalen./ Shqiptari.eu

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...