Published On: 28 Maj, 2016

Rexhep Selimi rrëfe si u vra Xhemail Mustafa, Ismet Rrahmani,… çka e kërcënove Tahir Zemën

 

Anton Shala
Në shkrimin në vazhdime, të fejtonit ekskluziv, ju lexues të nderuar mund të lexoni për deputetin Rexhep Selimin.
Cila është fytyra e Rexhep Selimit? Ju kujtohen skenat e para luftës, kur përherë të parë u shfaqën maskuarve ishte Rexhep Selimi.

AI do të mbetet një prej figurave qendrore të prapaskenave, duke mos hequr dorë për asnjë çast nga krenaria se çfarë mund të bënte dikur, ndërsa tash, vazhdon të sfidohet nga rrethanat e kohës.
Ai madje është përmendur si njëri nga personat që duhet të jap llogari para Gjykatës speciale, që po pritet të funksionalizohet në Hagë.

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/shtabi-i-pergjithshem-nje-bande-komplotistesh-e-marionetesh-e-komanduar-nga-azemi-dhe-xhaviti/

 

dokumselimi
Madje ai mendohet se ishte njëri prej motorëve që e shtyn Vetëvendosjen që të bëhej sa më e rrëmujshme dhe ekstreme në protestat e mbajtur antiqeveritare, me shpresë të zvarritjes dhe blerjes së kohës, që ndëshimet e Gjykatës të shtyhen gjithnjë e më shumë.
Në një emision të emruar “Shtabi i milionerëve, ai përmendet si uzurpator i pasluftës, që dëboi një profesor nga shtëpia e tij, pasi ai ishte i martuar me një serbe.
Shtëpi-banesa, ishte pronë e Bardhyl Zajmit, me bashkëshorte serbe, dhe nga aty janë përzënë, dhe tre qind metra katrorë hapësirë tani janë pronë e tij, që sipas tij i ka blerë me njëqind e njëzetmijë marka. Ky është vetëm fillimi, apo pasuria minimale.
Ai ka një banesë tjetër të blerë në vlerë prej tridhjetë e gjashtë mijë euro.
Ai ka një restorant në “Breg të diellit”, një tokë, qindra hektarëshe të ish ndërmarrjes “Malishgani”, ai sipas “Shtabit të milionerëve”, ka përfituar dhjetëra miliona euro dhe ka përfituar në vazhdimësi tendere.
Por, cila është në të vërteta ana e errët e Rexhep Selimit?
Ju akuzoheni se keni madje fabrika gjigande, dhe ju Rexhep Selimi vazhdoni të ankoheni, sulmoni se janë të tjerët që nuk po ua duan të mirën.
Ju duhet të tregoni se kush jeni, dhe keni shumë për të rrëfyer shumë gjatë.
T’ia fillojmë nga e para. Ju ishit njeriu kryesor që propagandonit në luftë kundër presidentit Rugova dhe LDK-së. Nuk është çështja se ju thjesht keni bërë propagandë dhe tani dikush kërkon llogari për këtë.
Problemi është se ju propagandën me miqtë tuaj të Shtabit të përgjithshëm të dikurshëm, dhe që tani njihet si “Shtabi i milionerave”, e shndërruat në luftë të përbashkët me Serbinë dhe serbët, kundër shqiptarëve, atdhetarëve të vërtetë, duke këkruar kudo dhe ngado vdekjen e tyre. Dhe nuk do të vonojë shumë nga dita kur dolët me maska, dhe do të ndohin vrasjet e para politike.
Vrasjet nuk dotë mbaronin as pas luftës. Madje për disa muaj do të jenë edhe më intensive, pasi nga lufta kishit ikur sa më larg saj, pikërisht në ditët më të vështira.
Si shefi i Ministrisë së Rendit dhe policisë sekrete, ju keni ditur jo pak, por shumë për ato që po ngjanin, kush i porosiste vrasësit, kush i kryente vrasjet, pse, dhe kush në të vërtetë i kontrollonte ata dhe i paguante.
Rexhep Selimi është personi që dyshohet se ka dorë në vrasjen e Ismet Rrahmanit, drejtori i shkollës së Açarevës, veprimtar i LDK-së, dhe ushtar i UÇK-së, dhe po ashtu dyshohet edhe për pjesëmarrje në vrasje të tjera politike.
Ju e keni borxh të shpjegoni si inspektor i lartë, i UÇK-së, si e kërcënuat dhe pse kolonel Tahir Zemën gjatë luftës, dhe çfarë e kërcënove ti Rexhep dhe çfarë e kërcënoi Hashim Thaçi, pse e kërcënuat me luftë?
Ti Rexhep di shumë, dhe e njeh më mirë se çdo kush ndoshta Hashim Thaçin, prandaj duhet të rrëfehesh pa rezerva dhe të shpjegosh për shefin tënd të dikurshëm Thaçin, se në cilat procese negative dhe krime është i përfshirë ai apo i ka urdhëruar.
Po ti si anëtar i shtabit të Përgjithshëm duhet të rrëfesh pse nuk ia dërgove Adem Jasharit, paratë për të luftuar kundër Serbisë.
Si është e mundur, që një natë më parë ishte Rexhep Selimi tek Adem Jashari, dhe më pas të rrethohej kryekomandanti dhe të vritej deri në shfarosje e gjithë familja e tij.
Ju duhet të tregoni se pse jeni mik me Fadil Suleviqin dhe pse e si e shpëtove atë gjatë luftës.
Nuk mbarojnë lidhjet këtu. Ti duhet të rrëfesh lidhjet me Florim Ejupin, një udbash me dokumente serbe publike, dhe njëri prej vrasësve më të mëdhenj të shqiptrarëve.
Nga sa fonde keni marrë para, dhe ku i fshehët ato, a janë ato burimi kryesor i pasurimit tuaj pas luftës?
Si munde me ble fabrikën e miellit në Klinë kur ishe një fukara më shumë se çdo shqiptar tjetër.
Pjesëmarrës në vrasje gjatë luftës, por edhe në disa vrasje të pas luftës keni dorë, rrëfeni cilat dhe pse?
Edhe shërbimet e NATO-s, gjermane, ushtarake e civile, ju përmendin si pjesëmarrës në krim të organizuar, në grupin më të njohur, atë të Drenicës, i cili ka kryer vrasje, krime të rënda e deri te uzurpimet e pronave.
Tregoni si e futët në bunar, babain e Berat Buzhalës, torturimin që ia bëtë dhe pse, por edhe sa të tjerëve ua keni bërë këtë.
Ju keni informacione të rëndësishme, dhe këtë duhet ta bëni, për vrasjen e Xhemail Mustafës dhe plagosjen e Fetah Rudit.
Duhet të rrëfesh se çfarë të lidh ty e Thaçin dhe Xhavitin me vrasësin profesionist, Afrimin, të njohur me nofkën “Bekimi”.
Pse ju nuk e sulmoni me fakte Hashim Thaçin, sikurse ndodh edhe anasjelltas, meqë vërtetë edhe politikisht jeni kundërshtar apo kjo ngjet sepse që të dy mund ta rrënoni njëri-tjetrin? Nëse vërtetë lufta jote është e sinqertë brenda Vetëvendosjes, pse nuk po e shemb Thaçin? / Vijon

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/o-70-mije-veterane-te-uck-se-si-lejuat-te-dhunoheshin-25-mije-femra-aleksandri-i-madh-e-ka-pushtu-boten-me-30-mije-ushtare-3/

 
Displaying 4 Comments
Have Your Say
 1. XHELAL FERIZI thotë:

  Mal Uka nuk qenke asgje tjeter vetem nje llafazan kotsire – vetem njeri nga ata te gjeneratave te zeza gjenerrate kunde r fares s e atdhetarve gjenerate proserbe nuk di se si te shprehem ty ndryshe per keto llafe — por qenke person q e jan kunder shtresave patriotike shqiptare pa dyshim —
  Paftyrsi esht me fole kunder atyre luanve te viteve 1981 te cilet me duar thate dilnin para tankeve serbe –leht esht me arme me luftue por me duar thate ehst shum ma veshtire -e djemt eviteve 1981 dolen me duar thate balle pe rballe me ushtrine e sllavit te veshur ne hekur e qelik –vetem paftyrsia dhe i ligu ua mohon qendresen e atdhedashurine atyre luanve te asaj kohe -por dolen disa zuzar te kohrav e sot te cilet dikure shkonin me pela e nuk dinin me dale a spertej fhsatit t e tyre e po na shesin pordhe ne kto kohra shum te zeza per kombin e mjere shqiptarë-
  Pjellat e liga flasin keshtu kunde r qenddrestarve te vitit 1981 -dihet fare mire se ne demostrata secili ehst fotografuar dhe udb ja fare s e ka pas e problem per ti burgosur aktivistet e vitit 1981 shumica prej tyre hapur kian dale dhe kan thene po jam une jam ai jam kunder hegjemeonise shoveniste jugosllave jam pe r koosoven republike sovrane shtet etj -shum prej tyre kan pase ideal bahskimin e torjeve shqiptare me te tilla metoda dhe perpjekje
  Sakrifica e atyre trimave ka qene qellimi i lirise dhe shpetimi i kosoves e trojeve shqiptare nga kthetrat serbe –
  DEMOSTRATAT E VITIT 1981 KAN QENE PARAPREGATITJE E TERRENIT PER USHTRI QLIRIMTARE E INTERVENIM TE NATOS ISHTE KY PROCES I GJATE KU BREZAT E PARE U FKLIIJUAN NE VITIN 1981 POR HARBUTET NUK DIJNJE Q ESHT DRJETESIA E MIRNJOHJA-
  EDHE NE ATE KOHE PA PIKE TURPI E FTYRE NJERZ KESHTU SI TI QE FLET KEQ PER ATA BREZA PATRIOTESH –SEPSE ATA NUK KISHIN KUFAR INTERESI TE JA FALNIN JETEN ASKUJ PER EVQ ASTDHEUT RININE ME TE BUKUR -E TE SHKOSH NGA DHJET 15 VITE BURGJEVE TMERRET E PERDITSHME TE BURGUT E FERRIN ENJEH VETEM AI Q E E KA PERJETUAR ASKUSH TJETER JO NE ASNJE BOTE E ASNJE SHPIRTE –POR KOHET E FUNDIT DOLI PE R LIVADHI E PE R LEDINE PAFTYRSIA EPOSHTERSIA PE RTE MOS JA NJOFTE VUAJTJET TJETRIT PER VEQ EGOS DHE GRABITJES S E VET E PROFITERIZMIT
  QE DO TE THOT PUNE N LE TA KRYEN E VUAJTJEN TJETER KUSH EGRABITJEN TA GET TJETE R KUSH -PR APROFITERIZEM PER SE GATSHMI –NESE DO TE KISHTE LIGJE MORALE NE KOSOVE SHUM KUSH DO TE DUHEJ TE DENOHEJ ME LITARE E ME PLUMB E PUNE HANGARI SEPSE KAN PERFITUAR NE KURRIZ TE VUAJTJEVE TE TJETE R KUJ –

  Duke qene egoist shpirtqorra shpirtzi karrierist profiter – ata soji e sorollopi I ATYRE MOHUESVE E SHKELSVE TE DREJTAVE TE NJERIUT TE BURGOSURVE PLOTIK TE SHUM VUAJTUR -SOROLLOPI I TIPAVE SI AI I juaj MOS MIRNJOHSA i vrate SHPIRTERISHT te gjith kontribuesit- dhe ju q e mshefeshit pas dimive te grave – si grate e liga-E TASH KENI FYTRE ME FOLE -POR SHUM KUSH NE ATE KOHE AS ME HIJEN TUAJ e nuk kishit guxim E A SME FOLE – SE LE MA me i dale taNksit E PLUMBAVE serb QETNIK VRASES ME DUAR THATE perpara -por menjihe r mba s lirise turreshit edhe babes me ja marre token -E TE TJERVE EMRIN E lavdine ME UA GRABITE -GJITHQKA NE KURRIZ TE TJERVE EDHE emrin me ua perdore e pasurine e gjithqka- e siq flitet dis ate burgosrve politik ju kan shkue edhe ne grue – deri sa ai i gjori ishte ne vuajtje te denimit per atdhe qeliave te tmerrshme e – e mba s burgu per tu fry ne eme rte ti duke thene e njoh e kam pas shok mik te aferm e tj –leni kto prralla se jo pak njerz duhehet pushkatue me procedure te shpejt sepse jan dyftyrsh e te pa ndere – ata gjithqka kan grabite ne kurriz te tjerve – edhe ,mediat i kan grabite parazitet e pa merita – veq me dale ne televizion me u fry – turr e me grabite laskuceri e turr e me dale ne televizion – turr me rrejt- e turr me i perqeshe kontribuesit e atdheut – me i bojkotue e sabotue patriottet – e kombit qe jan deshmue me veper ne te gjitha kohrat e krizave qe ka qene aq veshtire me mbnajet burg si i burgosur politik shqiptar aq a sa me mbajt hekur te kuq ne goje
  por harbuti s edin kurr q esht vuajtja e tjetrit –

  Nuk e kam as per me u fry a sme ju fry askuj-por e flas te verteten — por me detyrove me terheqe per gjuhe – se nuk i fryhem un askuj – se shqiptart kan pune me shkie kan ku me marre hak por jo jo me njeri tjetrin — nuk e kam zakon me ju fry dikuj nuk kam fole kurr kaq vite por kur e pashe qe fytre kund nuk mbet nuk mund ate durohem — — Ne kohrat kur duhej dale per mejdani ne demostratat e pergjakshme per atdhe qe e gjith bota eka quajt kryengritja e pergjakshme kishte njerz q emshefesfin pas ushkureve te grave ata kan dahste pushkatim se si duhen gja kujt me u shtue se me pjelle i ligu e shton faren e lige -ma mir epak shqiptar por trima ete beses – por ka njerz qe edhe shurren kur e kan be jan trembe prej shurres se vet s ele ma te dilte ne mejdan te burrave per atdhe – e prej hijes te vet jan trembe — – se a sme mendue vet me vete s kan guxue as emrin atdhe me permende -Nuk e pata ndermend te flas ketu per veten por me terheqe per gjuhe ndersa une e kam sha mu ne mes te gjygjit komplet jugoslalvine me qka ka me president e gjithqka -qka edhe vet gjygji rrenqethej -kam qene i rrethuar nga gjashtdhjet polic vetem mbrrenda salles e koridorit se le ma jahst gjygjit qfar forcash speciale kan qene te armatosur deri ne dhembe – pra dkush ktu do ishte pshurre nde rvete – kur e kam sha gjithqka jugosllave e jugosllavine edhe ve marshall titon e te gjithve hapur para seances gjygjsore -e ju kam thene deri nene e faren e juaj prej kryetarit deri te pastruesi – se une jam shqiptar e jo jugosllav – keshtu e keshtu nenes ua befsha — kete gje q e po e them jan deshmitar shum te pranishem ne salle qe ishin ne ate kohe dhe prinderit e te denuarv e ete gjith te tjeret ka shkruar edhe gazeta -kete sharje e kam bere para gjykimit e nuk kam kekruar as meshire e as falje kurffare as njuk kam qite njeri e as s kam spiunuar njeri ne jeten time — por para vet kryetarit te gjygjit ismet emra ne mitrovice – e para gjakporsit kryde prokurorit krye qetnikut shqipfls te asaj kohe kryeprokurorit te gjygjit ne gjykaten e qarkut e qarkut te mitrovices kapllan baruti dhe shum gjaksorve te tjere i kam sha e fye me gjith q ka kan me sistem e me ali shukri e me federate e me gjithqka — dhe duhet te kesh turp ti o shkurtabiq qka flet e llomotite ti – e qka qet ti per goje – –simbas teje tradhtar qenkan ata q e kan dhene jeten rinine kontributin e kan vyshke jeten e moshen burgjeve kazamateve te ferrit – burgjeve i kan qendruar torturave – e q e nuk kan pranuar kur far kompromisi me armikun pe rte ua qliruar zuzen qiftave tu me dale ju me kerre e pasuri e kurva me shetite turpo te kesh e faq ete zeze qka flet ti -per te burgosurit politik -por nuk ke faj ti se ajo fara e keqe ne vitin 1891 shtresa e ali shukrise e qiftat e lig te pjellave qyqare dilnin hapur ne televizion publik pa pike ftyre e thrrisnin duhet me vare studentat e vitit 1981 se na e prishen bashkim vlalzrimin me shka duhet me i denua me burgje te renda duhet me kalbe burgjeve –se jugoslalvia arsyetohej regjimi para publikut nderkombtar vetem me daljen e pisave te tille qe trrisnin pe rburg e litar ndaj rinise atdhetare te sakrificave te asaj kohe — edh ene kemi dite se qka ehst femra paraja elöakmi tjera se nuk kemi qene te tredhur por per atdhe dhe vetem peer atdheun jemi nd anga nenat baballaret motratt grate vajzat shoqeria shkolla sepse i burgosuri politik kur denohet aq rende keputet me gjithqka te kesaj bote ai kurrre ma nuk kthehet ne jete normale dhe jeta e tij mbaron aty –burgjet jan ferri vet dhe qelijat e nbgushta te pa durueshme – por kujt ti thuash harbutve pisave –jo mor i zi jo perkundrazi ata jan ajka e djelmnise shqiptare -ata prandaj duke qendruar bensik jan denuar aq shum se nuk kan pranuar te jen ne anen e armikut -ishin lulja e djelmnise -dhe ne ate kohe krejtesisht ishin ata q e mohonin qdo lakmi tjete r epasuri pe rveq idealit ä ata q e qendruan si burrat -pranuan te shkatrrohen e te mos e japin askend -per veq shendetin per atdhe — ata vuajten tmershem dhe jeta emerzia ferri i burgjeve esht diqka qe qenja njerzore nuk mund ta merr me mende se me sa pasoja kan dale ata qe per gjith miliardat e bote s njeriu as edhe nje dite nuk hyn ne burg e ne ateo kushte mizorie qe ishin ne ato kohra -ndoshta vetem nje gje ja ka vle me hy burgjeve burgjeve per atdhe njeriu mund te skarifikoj ndoshta edhe per fmiun e vet per vlla ose mote r etj ppr per asgje tjete r nuk hyhet aty per ansje qmim — por qka din harbuti qka ehst vuajtja — Sepse burgjeve te rrin merzia mbi kry e merzi me vagona pnuk ka i burgosur q ela dale pa pasoja te renda per gjith jeten — dhe ju sot talleni me ata -po ti qenke nje i pa ftyre i vertete si ata te ali shukrise te asaj kohe qe kekroni n litar e plumba per djemt evashat lulen e rinise se atdheut ne vitin 1981– ata nuk ishin a skorruspionis as pisa as grabitqar e lakmiqar te pasuris e demagogg e kurvare siq jan sot qe sorollaten botes neper hotele me kruva emakina luksoze ata ishin djem e vasha te diamnitit te paster e te kulluar trima e patriota — qe bota per ta fliste -dhe u dergjen burgjeve u kalben neper vuajtjete ferrit – me shum vite burgje duke perjetuar tmerre ne burg sepse udb ja organizonte ordiner ekirminel q e sulmonin me mjete te forta e me thika ish te burgosurit politik -e per qdo dit e perjetonin ferrin -sa he r ehapnin deren eqelise te krijonin bindjen s e po vije nme te be diqka keq dhe rrezik per jeten — ishte kjo nje vuajtje q e as nuk mund te imagjinohet -por harbutet e pjerdharet nuk e njohin ket mosmirnjohs e skuthat -Rinia atdhetare nuk ishin spiuna siq i quan ti mor i poshter –ata nuk ndejten hoteleve por ishin brez dhe mosha qe dhan dhe deshmuan veten e tyre kur u dasht ne kohen kur ata kishin moshe dhe fuqi si gjenerate –pastaj ju erdhi radha gjenratave tjera sepse zte burgosurit politki ekan krye misonin etyre atdhetar detyren kur u dasht – dhe kur e kishin fuqine emoshes ata e senzibilizuan boten se ka nje popull ne europe q ekerkon liri ebashkim trojesh kjo ishte detyra etyre q e pastaj e gjith bota te merreet me qeshtjen shqiptare q e po vazhdon edhe sot -pra merita etyre ne aspekt ishte merite e diamnatit ideal i shkelqyewr por plehrat mundohen te ua mohojne atyre sakrficat heroike –tjeter esht te rrijsh ne mal e tjete rsht te rrijsh ne burg kan shum dallim keto – e duke ja fale lulen e jetes atdheut — kategoria numer nji e njerzve te vuajtur jan te burgosurit politik te viteve epas viteve 1981 jan gjenrata legjende heroike qe tipat dhe pisat mundohen ti mohojne e diskreditojne – sepse asnje kafshate buk nuk ta fale kush a s diqk a te tjehste e nuk ta fale kush – as hiq — se le ma jeten e rinine me te bukur –por qka din harbuti qka mjerimi e vaujtja e e dikuj per veq llaskuceria egrabitja -sot qeveria shqipflse tallet me te gjitha vuajtjet e shqiptarve – ata as s ta fale a s nje kafshate buk–dhe kan detyruar njerzit te bien ne litare per buk–sidomos shtresat atdhetare –tamam siq ka thene ali shukria -qe thoshte mos ju jeb buk shqiptarve le te varen ne litare ndaljau buken — keshtu po veprohet ne kto kohra– ku populli po ike si pa krye prej harbutve e skuthve lalskucve te pa shpirte – e askush pra s te afle asgje -e ty qka po te pengon nes ete burgosurit politik ja falen atdheut jeten — rinine me te bukur lulen e jetes – e kush sot po ta fale jeten veq ideaslisti atdhetari — tradhtari veq te merr nuk te fale asgje –lej ti ato prralla te shkinise – mos na i trego –sepse je shum gabim — Nuk dua te shes trimeri ktu- por jam zhgenyje kam dale te tregooj se keshtu nuk ben nuk shkohet keshtu me ego duke mohuar e larguar sabotuar e harruar me ego e interesa shqiptari shqiptarin — prandaj nese askush nuk paska merita sipas teje athe rpse egzistojme— Kam mbajte shpresa se dikush do te na ofroj diqk<a ne atdhe -e jo te na lene rrugve te bote s me harresa e poshtersi mendjemadhsi sabotime mohime– seps enuk ka ligj as drejtesi dhe te zgerdheshet para deri s a te kryen punen thot s kam me te harrue — kam me ta kthy eme te mire –por si ta kthen shpinen as qe e kthen ma koken -e qka te vrau ty nese fola un enje te vertete sduke terheqe vrejtjen se si nuk duhet me qene morali e lloji i tille i sjelljes -as nuk te njoh a snuk te di as nuk te kam borxh -as nuk te jam drejtue ty –ti po hyn ne sherr me mua per pike te qefit dhe po del per mejdan si budalla pa e ftuar kush — se une ty fare s te njoh a s s kam thene diqka per ty se nuk te njoh–nes e ti je argat i tjete r kuj e ke zuzen te paguar nga dikush — me pare ather dil si i shitur si ata vrasesit me pagesa dil e llomotit ktu lidhje e pa lidhje e pa logjike — por mir ee di qe dikure ne ato kohra kur ja kam permende disa qyqarve dikuj fjalen atdhe-kisha qellim ti grupoij ne veprimtari kombtare ne sherbim te atdheut — per sakrifice dhe veprim ideal per qeshtje kombtare -disa zuzarve e qyqarve i ka shkue shurra deri te kembet –sepse secili nuk ishte trime tarak e a si gatshem per veorim duhej pyetur njiqnd vet e nji per ta gjete –nuk ka pase gjith kush koqe mashkullor e me nder me thene para publikut – pe rme i dale shkaut para – e ne i dolem me gjoks e me duar thate tankseve te qelikta serbo jugosllave njisve te tmershme spceciale duhej shtrengur foret zuzen nga mbrapa me ju dale athe rne ete kohe e ushtris e e policis e speciale jugosllave te armatosur deri ne dhemb –ishte ky brezi i arte e atdhetar i mic sokolave — qe nuk kishin kurfar interesash personale per veq liris e popullore kombtare shtet formim -qe sot po neperkemben por
  ishin edhe ata ana tjeter negative e pjeses qe i denonin atdhetaret – ata tipat si ti q e nuk u solidarizuan me ne e mshefeshin pas dimive te grave – as per te bere shurren naten afer shtepise nuk guxonin me dale se le ma me ba diqka per atdhe ose per tu besaatue eorganizue –medet qfar kohrash erdhen por gjithqka shkon me te lindur – sidomos disa qe nuk dije qka do te duhej te kishin me mes te kembve seose as nuk ishin burra a s gra -prandaj kur te flasesh per djemt e lirise te vitit 1981 – ma kujdes jaran mbaje gojen — Une kam bere disa veprime fyese ne fotografine e titos ne ate kohe – dhe kam bere veprime – q e ne ate kohe ndoshta dikush qe sot fryhet- as nuk do te guxonte ti shihte ne enderr as ne televizor se le ma te veproj — mos u provofsh me disa te ligj se vetem te provat po u njjifke njeriu -por jo te llafet — ne ate kohe ishte keshtu pra burrat e dheut rinia heroike shqiptare mu ne gjygj ne mes te gjygjit kekronin te drjeten kombtare -qka dikush sot po e shkele me te dy kembet e po shkele mbi gjakun dhe vuajtjet e te gjith herojve te patriotizmit –Por nese ata ashtu vepruan ne me ste gjygjit e publikut -ishte ana tjeter q e punonte pe rshkie shante kekronte denime ne litar kunder shtreave atdhetare +

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(3)
  • Mal Uka thotë:

   Xhelal Ferizi , Kam shume keqeardhje qe ti komentin tim
   nuk e ke kuptue apo e ke keqekuptu Une jam shume i kjarte por tani edhe ma shume po kam keqeardhje qe burgu te paska lane fort naksan Shume analist politik kan thane se demostratat i ka organizue serbija Nje nder ta eshte edhe Sabri Novosella Ti thue se e shava Jugosllavine dhe titos ia qkaravita syretin Mire bre Xhelal mendon Ti qe ishin budalle minatoret qe shkonin me foto te titos Prej trepqe e ne prishtine ne kembe Kete e kan bere qe tmos
   e kishim krejt jugosllavine siper Bile u detyrue Milan
   kuqan te thot. U trepqu se brani jugosllavija ! Kujto
   Rastin e Aziz Paqarrizit- Pucnjav u jugosllaviju !Vet i vranin ushtaret prej seciles republike nga nje dhe ne fund Azizin e ndjere per te thane Shqipetaret jan shkatrrues te jugosllavise Kujtoj sa ushtar te vrar na
   erdhen ne sanduk prej ushtrije Pra serbija i ka deshirue dhe sa kam lexue ka investu per ti shpalle
   kontrarevulucion dhe zhduke autonomine Une ty me asgja
   nuk te ofendova E shpreha mendimin se burgu nuk eshte
   njesi per matje te patriotizmit e as atedhetarizmit
   DR Ibrahim Rugova nuk ishte burgagji As fehmi agani
   E as pjesa dermuese e atedhetarve te ajkes kombetare

   Përgjigjiuni
   Pelqej(5) Nuk Pelqej(0)
 2. Mal Uka thotë:

  Xhelal Ferizi i nderuar, Komenti i juaj ishte larg temes
  dhe skjarimet tuaja me kuptim te qellimit te pa kjarte !
  Por sidoqofte dua ta them nje te vertete se Burgu nuk eshte
  njesi matese as e patriotizmit e as atedhetarizmit
  Tani perdite po lexojme se ,,Patriotet ” e ndjekur politik
  ishin punetor sherbimesh krejt antishqipetare Shume prej te
  burgosurve politik i kan qite ne kurthe bashkeveprimtaret
  si ai deshmitari kunder grupit tuaj ! Duhesh ta kuptojsh
  Ti dhe te gjithe burgagjinjet se plot njerz nuk rane kurre ne burg por vleren atedhetare ua njef shqipetarija
  Kan thane budalla as dynjen e as ahretin !

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(0)
 3. Xhelal Ferizi thotë:

  Kur ishin ne nje trakim ne q ytetin nürnberg regjep selimi e albin kurti ua prezentova vuajtjen time – ashtu siq ua kam prezentuar dikure te pa shpirtit veton surroit e shum te tjerve te cilet me te pa vjerre nuk ta kepusin litarin –pasi regjep selimi me e albin kurti me than paske nje hsitori shum te vuajtur dhe meriton nje kujdes me te madh e nuk do te harrojme –sa te shkojme ne kosove emrin tend e kemi shenuar dhe do mendojme se q mund te bejme per ty — i thashs e hahsim thaqi dhe kompania e tij me qellim me izolon –i thash s ekam qene ne burg dikure politikisht me djalin e xhaxhait te kadri veselit dhe vllaun e kadri veselit i cili ishte deshmitar ne grupin tone dhe deshmoj kunder nesh ne procesin gjygjsor ku une isha i akuzuari i pare dhe akuzohesha per gjithqka q ekishte te bente me demostratat e vitit 1981 ne mitrovice dhe ne rrethina si dhe ndikimet ne disa zona tjera e qytete –i thash regjep seclimit se jam lodhur shum nga jeta eme kan dermuar edh e kaluara edhe hallet -dhe kadri veseli hahsim thaqi eshum te tjere as q ekthejne koken prej meje -por as prej askuj tjeter –por kur u deshmua qarte se shum luftar te ushtrise qlirimtare u lan te varen ne litar athe r i kam humbur te gjitha shpresat prej te gjith qeverise e qdo lloj politikani apo firme te kosoves –seps eshpirte te tille egoist nuk ka krahasim ne bote – per te lene bahskombasit dhe njerzit emerituar me ra ne litar –sabit veseli djali i xhaxhait te ka dri veselit ishte i akzuari i katert ne grupin tim te veprimtaris e dhe organizimit te demostratave ne vitin 1981 kur ne u denuam ne si grup ne vitin 1981 ku une isha i akzuari i pare dhe i denuar e pergjegjs per te gjitha ngjarjet levizjet gjast demostratave e para demostratave dhe u denova me 9 vite burg –pra u denova kur kadri veseli ishte akoma ishte fmei djepi ndoshta –por ne gjith boten ma mendjemdhej dhe si te behen dikusha e me ta kthye shpinen menjiher duke veprue vetem sipas interesit se disa njerz nuk ka –te tmerron sjellja e disa njerzve te cilet sillen me poshtersi ndaj veteranve e vetem kur kan diqka interes lepihen –ky mentalitet q e u paraqit me nje menyre shum te pe rte habitru erdhei se bashku me qindra zhvillime tjera negative dhe se bahsku me djajt wehab e isisat qe e demonizuan atdheun tone —shyqyr q e nuk kam mbete ne duar te tyre -por emjere kosova qka e ka gjete

  Përgjigjiuni
  Pelqej(22) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...