Published On: 1 Tetor, 2016

Revistë e re letrare në Tiranë

Me 1 tetor 2016 doli nga shtypi numri i parë i Revistës “illz”, Revistë letrare e Tiranës, me 217 faqe. Miq qe gezoni e nuk deshperoheni me gezimin tim! Sapo mora ne dore, te ngrohte valë, numrin 1 te revistes “illz”. Me u plotesue pritshmerite maksimalisht, duhet me fluturue, ndaj nuk plotesohen ato qe te ecim me kembe per toke. Mirenjohje te pakufishme Flamur L Hoxha qe me mbeshtet financiarisht per te sendertue endrrat, falenderime te perzemerta Izet Duraku qe u jep krahe dhe qiell endrrave, faleminderit miq qe besuat dhe u bete illz te ndritshem te copes tone te qiellit. Faleminderit qe u bete pjese e bordit te revistes, qe sollet shkrime dhe ne menyre te pervecme falenderime Salajdin Salihu, Fahri Musliu, Granit Zela, Albana Mucaj etj qe me perkthimet e tyre i dhane klas te larte revistes. “Illz”, Revistë letrare e Tiranës Sponsor: Flamur L Hoxha Drejtor: Izet Duraku Kryeredaktor: Rexhep Shahu Botues: Klubi i Poezise, Tirane PËRMBAJTJA : Izet Duraku – Illz, revistë letrare e Tiranës Ismail Kadare – Poezi : Dreri; Në natën plot acar Umberto Eco – Funksioni i letërsisë : të edukojë fatin dhe vdekjen Luan Rama – Profecia e poezisë dhe ardhmëria jonë Edward Mendelson – Obama dhe Elioti Pjetër Bogdani – Krijimi i rruzullimit Havzi Nela – Nuk them se jam trim Floresha Dado – Shaban Sinani – Shekulli i Kadaresë Gabriel Garsia Markez – Sikur zoti të më falte pakëz jetë Edison Ypi – Ti nuk lexon Nga Lutjet e Nënë Terezës Mirko Kovač – Lutje për intelektualët Izet Sarajliq – Fragmente nga Përmbledhja sarajevase e luftës Ioan Es Pop – Askush s’do të ketë aq asgjë sa ne… Mehmet Kraja – Një histori mbi liqenin e trishtuar Thanas Medi – Fjala e fundit e Sokrat Bubës Svetlana Alexievich – Mbi betejën e humbur Gjergj Fishta – Nji lule vjeshtet Miftar Spahija Thaçi – Fragment nga romani “Taf Bardheti” – Filip David – Shtëpia e kujtesës dhe e harresës Kosta Haxhiantoniu – Agrixhento Radmila Laziq – Doracak për poezinë Luljeta Lleshanaku – Secili fatin e vet Petrit Ruka – Në mungesën tënde Skënder Mehmet Buçpapaj – Unë krijova Shkumbinin Ardian-Christian Kyçyku – Atdheu dhe ata që e bënë Lazer Stani – Një vonesë bagazhesh Zija Çela – Formula e jetës Ardita Jatru – Një ditë Elida Rusta – Unë e ti Migjen Shqiponja Axhami – Ka ra mbramja Stefan Xheorxhesku-Serxhent – Shqiptarët Eqrem Kryeziu – Poetika e Skiroit Behar Gjoka – Figura e Kasëm Trebeshinës … Ermira Ymeraj – Azem Shkreli dhe Xhevair Spahiu… Hysni Ndreu – Përmasa e unit poetik në vëllimin “Qyteti i Lutjeve” Halil Matoshi – Lulet, Bebet dhe Poezitë e Xhevdet Bajrajt… Xhavit Beqiri – Shejtnimi i fjalës, Harmonia estetike e Ragip Sylajt B O R D I : Ak. Floresha Dado; ak. prof. dr. Francesko Altimari; ak. prof. dr. Mateo Mandala; ak. Mehmet Kraja; ak. Vasil S. Tole; prof. as. dr. Elindë Dibra (Ramadani); prof. Eqrem Kryeziu; prof. Dr. Gëzim Aliu; prof. dr. Gëzim Rredhi, prof. dr. Shaban Sinani; prof. dr. Xhavit Beqiri; dr. Ermira Ymeraj; dr. Nezir Bata; dr. Luçiano Boçi; dr. Salajdin Saliu; Anton Gojcaj, studiues; Ben Andoni, gazetar; Beti Njuma, gazetare; Dinos Koubatis, dramaturg; Fahri Musliu, gazetar; Flutura Açka, shkrimtare; Iskra Geshovska, studiuese; Lazer Stani, shkrimtar; Luan Rama, shkrimtar; Luljeta Lleshanaku, poete; Skënder Zogaj, shkrimtar; Vaid Hyzoti, kritik; Xhevdet Bajra, poet; Zija Çela, shkrimtar.
 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. bajram sefaj thotë:

    urime, për ditëlindjen e anëtarit të ri të familjes sonë gjithnjë më të madhe letrare.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...