Published On: 9 Tetor, 2016

Retrospektivë/ Gazetari spanjoll: Në Shqipëri nuk ka një njeri të saktë

Vizita e parë e kombëtares spanjolle në Shqipëri për një ndeshje futbolli ka qënë në 2 dhjetor të 1986-s. Në atë kohë Shqipëria lëngonte në një varfëri ekstreme të viteve të fundit të komunizmit, dhe pamjet që panë në Tiranë mbetën të shkruara në mendjet e spanjollëve.

Gazetari spanjoll Karlos Herrera në atë kohë kujton të ketë thënë një shprehje të paharrueshme: “Këtu nuk ka një njeri të plotë.” Pas një shëtitjeje në rrugët e Tiranës së asaj kohe, ai vështirë se kishte parë një njeri që mos ishte i dëmtuar fizikisht, pasi shumica ishin pa një gisht, ose pa një dorë apo këmbë.

Tjetër kujtim që i ka ngelur në mendje nga ajo ndeshje gazetarit spanjoll kanë qënë dy sulmuesit e kuqezinjve, Arben Minga dhe Agustin Kola, të cilët ishin shumë të rrezikshëm për prapavijën spanjolle.

Në një shkrim të së përditshmes prestigjoze “AS”, gazetari që ka udhëtuar bashkë me kombëtaren spanjolle drejt Shkodrës, shkruan se tregimet e gazetarit Herrera tashmë i takojnë të shkuarës pasi në Shqipëri ka ndryshuar çdo gjë dhe tashmë është një shtet mëse normal ku mund të gjesh çdo gjë që kërkon.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. Mbase Shqiperia ka ndryshuar,por redaksia juaj perse bie ne gropen e mutit!!!
  Para dy oresh ishte nje shkrim per Dritero Agollin qe akuzohej si komunist nga vajza e
  poetit legjendar dhe komshiut tim te vjeter LAZGUSH PORADECIT.
  Te forte jeni sa shpejt qe po tuteshit nga nje e vertete.Kjo eshte LIRIA JUAJ E FJALES.
  Njerez te ndyre qe emrin e keni SHQIPETAR!!!!!!!!!!!!!Krijuesit e TROJES apo TROPOJES!!!!!!!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...