Published On: 11 Shkurt, 2016

Restorant “Etnik”: Vendi ku mikpritja dhe shija nuk janë vetëm bukë, krypë e zemër të bardhë

Kryeqyteti i Shqipërisë, Tirana nuk është një qytet si gjithë të tjerët. Të paktën kështu kanë dëshirë ta quajnë shumë njerëz që e vizitojnë për herë të parë. Ata mendojnë, se Tirana është një qytet që ndryshon shumë shpejt. Fjala është për ngjyrat, rrugët, pallatet dhe gjithçka tjetër që ekziston brenda suazes së saj.

Por, qyteti ashtu siç ka nisur të ndryshojë dalëngadalë nga gjërat sipërfaqësore, si për çudi, njeriu nis e mendon se është, dashje pa dashje, brenda një përralle dhe tamam si në përrallat me kapërcim ylberi, fill pas kapërcimit, Tirana është ndryshe, ajo sapo ka nisur të interesohet shumë edhe për cilësinë e jetës.

Mjafton ta vizitosh këtë qytet edhe një sy i pastërvitur mirë me ndryshimin, e vë re, menjëherë, se dhjetra restorante, bare apo  bistro që është një ndërthurje elementësh të restorantit me ato barit nuk ndryshojnë aspak nga ato të një vendi perëndimor.

Çdo i huaj e ndjen veten mjaft mirë në kryeqytetin e Shqipërisë, Tirana.

Pavarësisht se gjithçka po ecën me hapa të shpejtë, e në këtë turravrap të çmendur, qëndron diçka që thyen shpejtësinë dhe kohën, është një shije që qëndron pezull, mbi këto elemente, ajo është dëshira për traditën.

Tirana ka të strukur diku një mjedis të këndshëm, i cili është i bazuar plotësisht në tabanin shqiptar,  në historinë e vendit të shqiponjave, në shijet, filozofinë e të menduarit të këtij vendi një restorant “BIO” që të huajt kanë nisur të lënë kokën pas tij, por jo vetëm ata,-të paktën kështu thuhet në TripAdvisor.

Fjala është për restorant “Etnik”. Ai është një restorant që për nga shijet, stafi i kualifikuar dhe menyja që servirin gjendet rrallë një i ngjashëm në Shqipëri. Vera cilësore, e kontrolluar nga shefi i enologjisë shqiptare, perimet e freskëta, dhe duart e arta të kuzhinës së Etnik, pa frikë fare, kanë shndërruar një vend ëndërrash dhe shijesh të mrekullueshme.

Në restorant “Etnik” njeriut i kënaqet shpirti me tingujt e muzikës qytetare popullore të Shqipërisë së Mesme, me kuzhinën tradicionale shqiptare, me perimet dhe zarzavatet të marra nga fermat e certifikuara prodhim BIO, nga mishi i freskët, por jo vetëm kaq, në Etnik ka dhe prodhime deti të ardhura nga Joni dhe Adriatiku, vera super e shijshme dhe cilësore e marrë nga kantinat më të mira si brenda dhe jashtë vendit.

Shkurt. Në “Etnik” shijohet shëndetshëm, mirë dhe bukur.

Unë do jem aty, eja edhe ti…

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...