Published On: 17 Janar, 2016

Republikanët do të qeverisin me Gjilanin

  • Selver Xhelili i cili është njëkohësisht edhe Nënkryetar i Partisë, Republikanët e Kosovës, REK, sot u zgjedh edhe si Kryetar i Degës në Gjilan.

Ai tha se shumë shpejt qytetarët do t’i ndëshkojnë dhe do të gjunjëzohen të gjithë ata politikanë të cilët njihen në këtë komunë për keqqeverisje, për sjelljet e tyre në këto dy mandate të fundit, pasi qytetarët i kanë provuar dy lloje të pushtetarëve, të PDK-së dhe të LDK-së, dhe se janë ndier të zhgënjyer, por dita e ndryshimit për të mirën e qytetarëve është afër.

Selver Xhelili ka fituar besimin e republikanëve, REK të komunës së Gjilanit për të qenë në krye të këtij subjekti politik në Komunën e Gjilanit. Në Kuvendin e parë të Degës së Komunës së Gjilanit morën pjesë Kryetari i REK, Faton Kurti dhe 87 delegatë republikanë të cilët zgjodhën edhe strukturën e re udhëheqëse në Gjilan me një kryesi prej 11 anëtarësh si dhe nënkryetarin Afrim Bajrami si dhe sekretaren Valdete Sadriu, raporton Rajonipress.

Pasi mori besimin, kryetari i rikonfirmuar Selver Xhelili në fjalën e tij ka falënderuar delegatët për besimin e dhënë dhe i ka siguruar ata se shumë shpejtë do të vijë dita kur republikanët do të qeverisin me Gjilanin. Ai tha se viti 2017 duhet të jetë vit i ndryshimeve në Gjilan dhe se republikanët këtu do të ofrojnë planprograme konkrete të cilat qytetarët do t’i përqafojnë dhe përkrahin pa dyshim.

“Republikanët rikujtojnë se qytetarët gjilanas e njohin Xhelilin si drejtor të suksesshëm e të guximshëm dhe jo të korruptuar. Edhe sa ishte në krye të drejtorisë për Kulturë, Rini e Sport, ku në atë kohë këta tri sektor u ndihmuan më së shumti. Po ashtu edhe sa ishte në krye të drejtorisë së Inspeksionit, republikanët vlerësojnë se ai ka punuar fortë dhe me guxim duke respektuar ligjin dhe duke u munduar të sjellë rregull ku dallohet për guximin në kryerjen e të gjitha obligimeve që ishin në domenin e inspeksionit komunal”, thuhet në një njoftim të kësaj partie, përcjell rp. “Po ashtu edhe të të gjithë ata që ishin apo janë pjesë e subjekteve tjera politike, por që dita ditës po janë të zhgënjyer, tani janë duke u afruar me konceptin e republikanëve dhe pritet t’i bashkëngjiten thuhet në njoftimin e këtij subjekti politik”, thuhet më tej.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...