Published On: 14 Janar, 2016

Reportazhi i RAI/ Trafiku i armëve nga Shqipëria që u përdorën në masakrën e Parisit

Gazetarët e RAI-t kanë bërë një reportazh ku tregojnë mënyrën se si trafikantët shqiptarë të armëve arrijnë të kalojë ato jashtë vendit. Në një reportazh të publikuar, tregohet një moment në liqenin e Shkodërs kur dy trafikantë kanë arritur të kalojnë natën në Malin e Zi së bashku me dy kuti me kallashnikovë dhe pistoleta. Në darkë ata i fshehin armët ndërsa kthehen në mëngjes për t’i marrë ato dhe për të nisur tregëtinë. Një prej tyre thotë se një kallashnikov shitet për 400-450 euro ndërsa një granatë 40-50 euro. Sipas gazetarit ato trafikohen edhe me peshkarexha drejt Evropës për të rënë në duar të mafias apo terroristëve. Trafikanti, një djalë i ri thotë se ato kalojnë në të gjithë Evropën ndërsa nuk i intereson kush i ble. “I ble kush i nevojitet” – thotë ai. /lapsi.al/

7

Video:
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...