Published On: 21 Dhjetor, 2015

Replikat në Kuvend/Berisha: Edi Rama lexo flakën e bunkerit, ndryshe do të digjen poturet e laguara

“Lexo flakën e bunkerit përndryshe është e afërt dita kur do të djegë poturet e lagura”. Kështuu shpreh ish-Kryeministri Sali Berisha gjatë seancës parlamentare, e fundit për 2015-ën, të cilën e cilësoi si një seancë funebre që mbyllet me mirënjohjen ndaj xhelatëve të diktaturës komuniste. Berisha akuzoi ashpër Kreun e Qeverisë, Edi Rama, edhe pse ai nuk ishte i pranishëm në seancë, si personin që vendosi krimin në piedestal.

“Ekonomia shqiptare është katandisur në jehonën e kolapsit si kurrë më parë. Shqiptarët shkojnë në festat e fundvitit më të dëshpëruar më xhephollë, më të papunë dhe më të pasigurtë se asnjëherë. i bëj thirrje shqiptarëve të bashkohemi ti themi se jemi më të fortë sesa kriminelët që mban përreth, më të fortë se Frrokërat se Shullazët dhe ta qërojmë nga pushteti, ta nxjerrim këtë njeri që vendosi në Shqipëri regjimin e bandave dhe hajnave të pushtetit. Ta rrëzojmë me të gjithë forcën tonë”, theksoi Berisha.

Por në përgjigje të akuzave të Berishës ka reaguar Nënkryetari i Grupit Parlamentar socialist Taulant Balla, i cili referuar etiketimeve të ish-Kryeministrit mbi seancën, tha se funebër ishte protesta e opozitës, e cila u mbajt para Kuvendit.

Sipas tij protesta është taktikë e Berishës për të tërhequr vëmendjen nga Basha të cilin nuk e duan as në parti dhe as në publik.

“Protestë më funebër se kjo e juaja nuk kishte. Kishit ftuar rininë por dolën ca xhaje. Kërkoni të thërrisni qytetarët në protesta pa kauz, ndërsa doni të riktheni në pushtet atë kastë që 1 milionë shqiptarë e larguan me votë 2 vjet më parë.

Në protestën e 17 dhjetorit, plani paraprak ishte të bllojkojnë të gjithë hyrjet që këta të mos votojnë buxhetin. Nuk mund të mbahen zgjedhje sa herë që Basha ka frikë se po humb zyrën e tij. Janë të pakuptimtë zgjedhjet e parakohshme kur shqiptarët konfirmuan në zgjedhjen vendore fitoren e maxhorancës.

Keni ngritur një departament që shpif e fabrikon dokumente. Kur ka revoltë popullore nuk jepen 10 mijë lekësh për të qëlluar ministritë. Bashën nuk ta do më askush, as brenda partisë as në publik. Berisha e kupton se ka dështuar me Bashën dhe përpiqet të spostojë vëmendjen nga paaftësia e Bashës me protesta, por ai e di që Basha nuk do të bëhet kurrë lider. Opozita nuk ka asnjë alternativë veç shpifjes.

Gënjen me të njëjtat fjalë dhe të njëjtin njeri. Ka 25 vjet që Berisha lexon të njëjtat akuza. PD po bën çmos që reforma në drejtësi të pengohet dhe thirrja hajde të bëjmë qeveri teknike se ne nuk bëjmë dot reforma, do ta nxjerrë kokën në janar. Skenari juaj është bllokimi i reformës në drejtësi. Kjo do bëhet dhe deputetët dhe ish ministra të pandëshkuar do shkojnë atje ku e kanë vëndin”, tha Balla.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...