Published On: 17 Korrik, 2016

Rënia e Qeverisë, ja si e komentojnë analistët

Deklaratat e forta të bëra sot nga kryetari i kuvendit dhe njëkohësisht kreu i LSI-së Ilir Meta duket se ka vendosur në udhëkryq jo vetëm reformën në drejtësi, por edhe vetë koalicionin qeverisës.

Meta në një konferencë për shtyp foli hapur, kur u shpreh se edhe nëse miratohet reforma në drejtësi vendi duhet të shkojnë në zgjedhje pasi klima e mosbesimit midis palëve është shumë e madhe.

Analistët më të njohur në vend kanë komentuar këtë deklaratë, ku të gjithë janë dakord se tashmë ka një çarje shumë të madhe mes kryeministrit Edi Rama dhe Ilir Metës.

Andi Bushati

Sot lideri i LSI-së nuk foli për shqiptarët. Ai foli vetëm për një njeri. Ai i ra pragut që të dëgjonte dera.

Ai i tha Ramës se mund ta rrëzojë nga pushteti, përmendi burgun duke nënkuptuar se kërcënimi është i vlefshëm për gjithkënd. Ai përmendi zgjedhjet duke e kërcënuar se nuk do ta linte t’i vidhte ato me banda. Ilir Meta përdori sot gjithë armët e mundshme të shantazhit, sepse ai e di se ka përballë një njeri të shantazhueshëm. Se ka përballë partnerin me të cilin janë përgjuar reciprokisht, dinë aferat e gjithësecilit dhe mund ta shkatërrojnë pa droje njëri- tjetrin.

 Mero Baze

Pas dështimit të pritshëm të 21 korrikut, Edi Rama duhet të kalojë në mocion besimi qeverinë e tij dhe të shkojë në zgjedhje të reja. Qeveritë teknike nuk janë për të bërë reforma në drejtësi, pasi reformat I bën parlamenti dhe sic ka thënë Petrit Vasili, nuk janë çështje ekspertësh.

Kur ke bezdi nga një republikë ekspertësh, nuk mund të kesh adhurim për një qeveri ekspertësh. Reforma është një betejë që e vendos parlamenti dhe nëse ky parlament dështon, duhet të shpërndahet për ta bërë parlamenti I ri.

Përpjekja për një reform në drejtësi përfundoi në një reformism të aleancave politike në raport me drejtësinë. Kjo nuk është pak.

Sokol Balla

Më në fund ai foli. Foli hapur dhe drejtpërdrejt. Ilir Meta tashmë ka humbur besimin te Edi Rama. Eshtë kjo pasojë e martësës së dytë të gabuar të të dyve në prill 2013.

Dy personazhet që deshin ti bënin varrin politik (dhe jo vetëm) njëri tjetrit nga viti 2008 deri në 2013, befas vendosën të bashkoheshin. Por në vend të një kontrate te pastër e të qartë, ata zgjodhen të ribien në dashuri.

Zgjodhën ti besojnë njëri tjetrit në vend që të fokusoheshin siç e do tradita në një raport “për hir të kalamanjve”. Ose për hir të numrave që u japing të drejtë të dyve e njëkohësisht janë prishësit më të mëdhenj të planeve kundër njëri tjetrit. Edi Rama nuk I fiton dot zgjedhjet vetëm. Por edhe Ilir Meta nuk e con dot Edi Ramën në shtëpi, sa kohë që si armë të vetme dhe të dështuar ka bashkimin me PD.

Blendi Fevziu

Ilir Meta konfirmoi atë që flitet prej javësh në Tiranën politike informale.

Koalicioni i majtë, ai mes PS dhe LSI, i formuar jo pa zhurmë dhe habi mediatike në një ditë gënjështrash, më 1 Prill 2013, ka rënë. Shumë vetë e kanë paralajmëruar meditikisht këtë që ndodhi sot. Ka pasur mjaft komentatorë që kanë parashikuar edhe atë që pritet të ndodhë nesër dhe dy javët në vijim.

Edhe pse në shtyp e kanë konsideruar si presion të Metës ndaj Ramës për të marrë më shumë mbështetje brenda koalicionit, në realitet duket se ndodhi pikërisht ajo që Meta kishte artikuluar me qetësi.Një thyerje mes të dyve, që ende nuk ështe qartë nëse e ka bazën tek reforma në drejtësi apo shumë më gjerë se sa kaq. Tek ideja e një marrëveshje mes dy personash që asnjëherë në këto 17 vite nuk kanë besuar dhe as pëlqyer njëri – tjetrin.

Artur Zheji

Në të vërtetë duket se Ilir Meta nuk ka qenë kurrë më parë, kaq reflektiv, kaq i përmbajtur dhe kaq pak i lexueshëm, në maratonën e gjatë të bashkëqeverisjes me Edi Ramën. Sepse ai dhe vetëm ai, është “forca” e vërtetë e Ramës në pushtetin e tij të sotëm, që vetëm thërrmohet…Dikur shkruaja se: “Ilir Meta i di vetë punët e veta!”, por Eksperimenti Rama duket se mjerisht dështoi, ndërkohë që askush prej nesh nuk e dontë një gjë të tillë!

Sepse dështimi i një kryeministri, është sidoqoftë dështimi i Shqipërisë. Dhe Metës i kërkohet nga opinioni publik, të ndrrojë kuajt, në karrocën e gremisur të qeverisë aktuale shqiptare! Sepse më vonë, është shumë vonë.

Eduard Zaloshnja

Deklarata e sotme e Metës e hap njëfarësoj rrugën për një reform në drejtësi, që mund të jetë më pak se e tëra, por më shumë se gjysma….Deklarata e Metës për qeverinë teknike dhe zgjedhjet e parakohshme I jep fund praktikisht koalicionit Rama – Meta, por ky nuk përbën lajm.

Qysh kur Meta I tha Berishës nga Corovoda se është “malësor Skrapari” dhe kur thotë “po” thotë “po, u kuptua që herët a vonë, koalicioni Rama – Meta do të prishej, për tu zëvendësuar nga koalicioni Meta – Berisha (ky I fundit ka deklaruar se s’do të ribëhet kurrë kryeministër).

Anila Basha

I erdhi ora Ilir Metës, apo i ka mbetur ora Edi Ramës? U pa qartë se tëitter-at për një proces të reformës në drejtësi nuk funksionuan, e ndërsa koha skadon, për shqiptarët që nuk e njohin procesin hibrid apo nenin 88 të Komisionit të Venecias për reformën në drejtësi, kryefjala e tavolinave të sotme ishin zgjedhjet e parakohshme.

Me një njëjtët lojtarë, por pa të njëjtat aleanca. Sado të mbyllen brenda për ditë të tëra pesëshja e propozuar sot nga Ilir Meta, dhe në fund të takimeve të ketë edhe një marrëveshje, duket se ka humbur marrëveshja kryesore që e mban gjallë këtë qeverisje: marrëveshja Rama – Meta.

E lindur si një fëmijë që vjen në jetë para kohe, pa u mbyllur plagët e vjetra, kjo marrëveshje qeverisjeje po shihet qartë se nuk mund të vazhdojë më. Në këtë pikë, duhet guximi i Edi Ramës për të çuar vendin në zgjedhje të parakohshme, por ndoshta me pranimin e kostos së humbjes së zgjedhjeve. Dhe për këtë ka disa shkaqe, e disa faktorë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...