Published On: 1 Shkurt, 2016

Relikti i parë: Kadare lë djepin e lindjes në “shtëpi”

Hapet për vizitorë shtëpia-muze e Ismail Kadaresë. Dje ka qenë dita zyrtare e hapjes së “shtëpisë Kadare”, tani e kthyer në një qendër muzeale, që do të shërbejë edhe për veprimtari kulturore kombëtare dhe ndërkombëtare. Shkrimtari e ka falur këtë shtëpi, enkas për vëmendje kulturore të qytetit të tij të lindjes, Gjirokastër

Dje, ka qenë dita zyrtare e hapjes së “shtëpisë Kadare”, tani e kthyer në një qendër muzeale, që do të shërbejë edhe për veprimtari kulturore kombëtare dhe ndërkombëtare.

Shkrimtari e ka falur këtë shtëpi, enkas për vëmendje kulturore të qytetit të tij të lindjes, Gjirokastrën. Por, dhe si tërheqje turizmi drejt vendit të një shkrimtari unik shqiptar, që ka jetuar mes dy kohëve më të rëndësishme për Shqipërinë. Ka njohur thellësisht diktaturën, ka shkruar gjithë projektin e tij letrar nën këtë regjim, ka “shpëtuar” dhe u ka treguar shqiptarëve dhe botës pas rënies së komunizmit gjithë “piramidën” e asaj kohe, nëse do e lexojmë si letrare.

Një ironi, një rrugicë e “të marrëve” e ndan nga shtëpia e diktatorit, Enver Hoxha. Edhe kjo e falur shtetit, kthyer në muze etnografik, por në këto përpjekje turistët, e sidomos të huajt, duan të shohin ku ka fjetur edhe diktatori.

Kadare në këto festime masive, kombëtare, ka munguar duke sjellë vetëm një letër falenderimi për zonjën e bashkisë së Gjirokastrës që është kujdesur drejtpërdrejt për “shtëpinë” e tij, dhe kurimin e ceremonisë së ditëlindjes. Një ditë pas 28 janarit, shkrimtari pothuaj e ka shpërfillur këtë “festë” në nder të tij, duke kujtuar se as për heroin, Skënderbeun nuk është festuar, dhe kjo është një turp. Megjithatë, shqiptarët e kanë përtypur shkrimtarin e tyre, jo hero, por si një fenomen që rrallë do t’i qëllojë kësaj historie, si dëshmitar i gjallë i diktaturës, që ende kritika nuk e ka përmbushur misionin për të lexuar semiotikën, nëntekstin e tij.

Tani, me kthimin e shtëpisë së Kadaresë në muze mendohet të shihet një jetë personale nga shkrimtari. Dhe në fakt, dje në ditën e përurimit sendet e para që kanë hyrë është djepi ku lindi Ismail Kadare si dhe një sënduk.

Këtë rast e kanë shfrytëzuar në një ceremoni, për të hapur dyert e “shtëpisë” politikanë, shkrimtarë e gazetarë, të pranishëm në ceremoni, Kryeministri Rama, duke vlerësuar punën e bërë deri më tani, garantoi për vijimin e investimeve për ndërtimin edhe të një muzeu dhe të një librarie me dorëshkrime dhe sende personale të shkrimtarit Ismail Kadare.

“Pikërisht në harkun kohor të ditëlindjes së Ismailit, ne jemi sigurisht të kënaqur që mundëm falë punës këmbëngulëse të Ministres dhe të Kryetares së Bashkisë të çelin dyert e kësaj shtëpia me rëndësi të madhe për kujtesën historike të Gjirokastrës, por edhe të vetë kombit shqiptar. Por do të vazhdojmë me fazën tjetër, sepse shtëpia ka nevojë që të popullohet me librat e Ismailit, me dorëshkrime, dhe sende personale që jam i bindur do të na i japë, edhe pse si gjirokastrit, do të na i japë me pikatore, pak nga pak. Dhe nga ana tjetër, unë kam folur edhe me Helenën që është gjysma më e mirë e Ismailit për të shtuar edhe një bibliotekë me librat e shkrimtarëve të dashur për Ismailin e miqtë e tij të vetmisë. Dhe kështu për të pasur brenda mureve të shtëpisë gjithë botën letrare të Ismailit. Shtëpia të mos jetë thjesht një muze, por të jetë një mjedis i gjallë që të rrijë hapur, të tërheqë njerëz jo vetëm për ta vizituar, por edhe për të studiuar dhe për të lexuar. Është një sfidë më vete të marrësh fjalën kur ke parasysh që po flet për njeriun që me fjalën shqipe ndërtoi një muze të tërë monumentesh të letërsisë, jo vetëm shqiptare, por dhe të letërsisë botërore”, tha Rama.

Ndërsa, Ministrja e Kulturës tha se shtëpia e shkrimtarit Ismail Kadare do të kthehet në një qendër kulturore.“Në fakt shtëpinë ia ka dhuruar shumë bujarisht Ministrisë së Kulturës për ta ndarë atë me të gjithë, jo vetëm me Gjirokastrën. Ishte një shtëpi, e cila në vitin 2000 u dogj dhe me kontributin e UNESCO-s dhe të shtetit u rindërtua. Vetë Ismaili ka një dyzim mes shtëpisë që ishte dhe shtëpisë së dytë. Ne jemi sot për jetën e dytë, jetën kulturore, të artit, të shkrimtarëve, jo vetëm të Kadaresë, por të gjithë shkrimtarëve pa dallime të pasaportës që kanë. Do të jetë një qendër kulturore e cila do të menaxhohet së bashku nga Bashkia dhe Ministria e Kulturës, si një vend ekspozite”, tha Kumbaro. Edhe kryetarja e Bashkisë së Gjirokastrës, Zamira Rami shprehu mirënjohjen për shkrimtarin e njohur gjerësisht.“Askush nuk mund t’i latonte kaq ëmbël gurët me të cilët është ndërtuar, siç e ka bërë Kadare me penën e tij. Askush s’mund ta zbuste me aq finesë ngjyrën gri të tij dhe t’i jepte herë të qeshurën apo të qarën e një fëmije, psherëtimat e dashurisë së pamundur të një të riu. Gjirokastra i kapërcen kufijtë dhe merr të tjera përmasa edhe falë birit të saj të cilit do t’i jetë përherë mirënjohës. I nderuar Kadare! Jetë të gjatë për vete, për familjen dhe për gjithë adhuruesit që dëshirojnë ta shijojnë sa më gjatë magjinë e penës suaj”, tha Rami.

Që nga viti 1994 Kadare ka vënë këtë shtëpi në shërbim të qytetit përmes një letre publike drejtuar kryetarit të atëhershëm të Gjirokastrës, Bashkim Finos.

Shtëpia, e djegur disa vite më parë dhe e riparuar së fundi, u hap si muze në kuadër të “Vitit kulturor të Ismail Kadaresë (2016)”, të shpallur kështu për nder të ditëlindjes së 80-të të shkrimtarit, që ishte më 28 janar. Rikujtojmë se në fillim të këtij viti ky shkrimtar shqiptar u nderua edhe nga shteti francez me urdhrin e lartë “Komandant i Legjionit të Nderit”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...