Published On: 15 Qershor, 2016

Regjimi internacionalist i Enver Hoxhës me qëndrim gjithnjë armiqësor ndaj çamëve

 

Kjo direktivë, e mëposhtme, agjenturore e Drejtorisë së Sigurimit të Shtetit e datës 16.3.1953 vendoste ndër të tjera që çamët duhej të ishin një kontingjent në kontroll të plotë. Nuk dilte ajo që kishin hequr çamët deri atë moment, por duhej të hiqnin akoma. Është ndër karakteristikat e regjimeve antikombëtare goditja e popullsive të mbetura jashtë kufijve zyrtarë që në mënyrë apo një tjetër kërkojnë strehim dhe mbrojtje te shteti amë. Për këtë arsye, qëndrimi i regjimit komunist ishte gjithnjë armiqësor ndaj shqiptarëve nga Çamëria apo nga Kosova dhe shumë miqësor ndaj çështjeve globale apo për vuajtjet e “popullit heroik vëlla vietnamez”, “popullit të pamposhtur vëlla korean”, “popullit trim vëlla kongolez”, “popullit qëndrestar vëlla të Laosit”, etj. Kastriot Dervishi

 
Displaying 3 Comments
Have Your Say
 1. Perparim Demi thotë:

  Se si i ka trajtuar camet regjimi i enverist, kete me mire se vete camet nuk e di asnjeri. Ne qe i kemi hequr ne kuriz persekutimet, nuk ka nevoj te na e shpjegoje ndonje “malesor” nga jashte, i cili qenka avokati symbyllur i atij regjimi. Camerit e vrare, te burgosur, te internuar, te mbetur pa shtepi dhe pa arsim. Camet qe nuk benin dot kariere profesionale per arsye te origjines etj., nuk i kane haruar ate periudhe dhe s’kane per ta haruar kurre ashtu sic nuk e harojne as genocidin grek te ushtruar kunder popullit tone.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(9) Nuk Pelqej(1)
 2. Malsori thotë:

  “Zbulim të madh” paski bërë. Ju çuditeni se si sigurimi i shtetit paska kontrolluar spiunët antishqiptarë që dërgonin UDB-ja e ASFALIA të rekrutuar nga radhëte shqiptarëve gjakshprishur dhe i dërgonin kundër Atdheut mëmë për të bërë diversion e për të spiunuar atdhetarët e ndershëm këtej e andej kufirit zyrtar.
  Keqardhja juaj ndaj këtyre spiunëve tregon se edhe ju ini pjesë e agjenturës sllavo-greke dhe doni që luftën kundër spiunëve ta trajtoni si luftë kundër çamëve e kosovarëve, gjë që nuk është aspak e vërtetë. Por kjo propagandë absurde buron nga tradhëtia juaj dje dhe shitja e interesave të Atdheut sot.
  Ju u ka dënuar dhe do do ju dënojë historia për tradhëtitë tuaja dhe se populli shqiptar ju urren në kulm sepse e di të vërtetën e trajtimit të kosovarëve e të çamërve nga pushteti popullor dhe PPSH me ENVER HOXHËN në krye duke bërë diferencimin midis spiunëve dhe shqiptarëve të vërtetë.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(7) Nuk Pelqej(6)
  • arpicjoti thotë:

   Ti malesor duhet te jesh me realiste ,sepse pushteti ne vitin 1945 e filloj punen e tij me triska dhe e perfundoj me tollona ne viotin 1991 ,jo vetem per kosovaret dhe camet ,por per te gjithe shqiptaret ,dmth, ishte nje pushtet antishqiptare sllavo -ortodoks…..ai pushtet arriti sa vra te gjithe ata qe luftuan dhe derdhen gjake…

   Përgjigjiuni
   Pelqej(4) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...