Published On: 6 Janar, 2016

Reforma në drejtësi

Nënkryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili, deklaroi se tryeza e ekspertëve të thirrur për reformën në drejtësi ka ende se çfarë të prodhojë, para se fjala t’i kalojë politikës. “Duhet të jenë ekspertët ata që të na thonë kur nuk mund të vazhdojnë më tej”, tha Vasili gjatë një bisede me gazetarët.

Ndërkohë që opozita dhe ministri i Drejtësisë Manjani kërkojnë që dialogu për reformën në drejtësi të kalojë nga nivel ekspertësh në atë politik, Petrit Vasili mendon se tryeza në të cilën po punohet aktualisht ka ende çfarë të ofrojë.
Në kushtet kur opozita nuk paraqiti ekspertët e saj në tryezë, deri sa të zgjidhet ngërci i vendimmarrjes me 3/5 – që sipas demokratëve i mundëson mazhorancës kapjen e sistemit të drejtësisë – n/kryetari i LSI nuk beson se selia blu do të bojkotojë tryezën.
Në këtë tryezë, Ministria e Drejtësisë, që drejtohet nga LSI, përfaqësohet me dy ekspertë, një prej të cilëve demokrati Ilir Rusmali. Një zgjedhje kjo që sipas Vasilit nuk tregon një afrim të juristit të njohur të PD-së me partinë e Ilir Metës.
I pyetur mbi ndryshimet e përfolura në Qeveri në këtë fillim viti, Petrit Vasili ngriti supet duke theksuar se nuk kishte informacion.
Prej ditësh në korridoret e politikës qarkullojnë me forcë zërat e disa ndryshimeve në kabinetin qeveritar, sidomos mes rradhëve të LSI-së. Mbi këtë, Ilir Meta është shprehur së fundmi se ka gjithmonë vend për përmirësime, ndërsa emri i parë që përflitet se do të preket nga impluset e reja është ai i ministrit të Transporteve, Edmond Haxhinasto.
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...