Published On: 23 Dhjetor, 2015

Reforma në Drejtësi, Vasili i përgjigjet apelit të Bashës: Komisionit i Venezias, gjykatësi i vetëm i besueshëm në këtë proces

Lëvizja Socialiste për Integrim shpreh vullnetin e saj për të ndjekur rekomandimet e Komisionit të Venezias në lidhje me reformën në drejtësi. Pas deklaratave të kreut demokrat Lulzim Basha që ftoi PS dhe LSI ti konsiderojnë këto rekomandime si busul në procesin e reformës në drejtësi, kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së Petrit Vasili theksoi se kjo parti shpreh vullnetin e plotë për të ndjekur rekomandimet e Komisionit të Venecias mbi Reformën në Drejtësi si gjykatësi i vetëm më i besueshëm i kësaj reforme. Vasili theksoi se raporti i Komisionit të Venecias është fakti i një prove të kaluar me sukses për një konsensus partiak që rrit besimin tek reformat dhe afron Shqipërinë me BE.

“Ne e mbështesim një reformë gjithëpërfshirëse sipas modelit të refomës së dekriminalizimit. Mjedisi politik është i gjithi në favor të reformës. Kjo e bën plotësisht të mundur realizimin e konsensusit në parlament. Konsensui është sugjerim i rëndësishim i raportit paraprak të Venecias,” tha Vasili.

Ai shtoi se proporcionalizmi, standartet e vërteta dhe transparenca janë parimet ku duhet të mbështet kjo reformë.
“Këto parime do formësojnë këtë reformë larg nga politizimi që vetëm riciklon eksperimentet dhe gabimet e së shkuarës, ” u shpreh ai, duke shtuar se raporti i Komisionit të Venecias është dokumenti i duhur politik i reformës, i cili krijon një ambjent gjithëpërfshirës.

Vasili po ashtu komentoi edhe deklaratën e liderit të opozitës Lulzim Basha, e cila sipas tij tregon qartë se arritja e konsensusit është më afër se kurrë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...