Published On: 2 Janar, 2016

Reforma në Drejtësi. PD ende e pasigurtë, Kastriot Islami: Edi Rama synon të kapë sistemin

Përpos konsensusit të ofruar në parim nga të gjitha palët në fund të vitit të kaluar sa i takon përmbylljes së Refomës në Drejtësi sipas sugjerimeve të Komisionit të Venecias, nga Partia Demokratike vijnë sinjale se sërish e gjitha kjo nuk mjafton. Deputeti demokrat Kastriot Islami ka postuar në faqjen e tij në facebook, një koment ku thotë se kryeministri Edi Rama po synon të kapë sistemin e drejtësisë dhe për të këtë është e nevojshme që faktori ndërkombëtarë të ofrojë të tjera garanci shtesë që drafti i propozuar nga Komisioni i Venecias të mos devijojë rrugës.

Për këtë sipas Islamit që të PD të ketë garancitë e duhura nevojiten të plotësohen 3 kritere. Sëpari sipas tij duhet “të reflektohen pa ambiguitet dhe me konsensusin e plotë të të gjithë aktorëve politikë sugjerimet e Venecias”.

Sëdyti deputeti Islami thotë se “ambasadori amerikan dhe ekspertët e Venecias të monitorojnë/mbikqyrin procesin duke alertuar cdo devijim nga Venecia që con në kapje të sistemit”.

Dhe së treti sipas Islamit “minimalisht, të gjithë vendimet me 3/5 të parashikuara në draftin e njëanshëm nga ekspertët e maxhorancës së KOBK, nuk duhet të pranohen dhe duhet të ndryshohen sipas sugjerimeve të Venecias, sepse pikërisht aty fle djalli i “kapjes oligarkike të sistemit”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...