Published On: 7 Janar, 2016

Reforma në drejtësi, Nishani: Duhet pyetur edhe presidenti

Nishani e shfrytëzoi takimin tradicional të fillimvitit me gazetarët për të shprehur sërish shqetësimin për lënien jashtë të institucionit të tij në procesin e reformës në drejtësi.

“Përtej mendimeve dhe sugjerimeve të Komisionit të Venecias, që reforma në drejtësi duhet të jetë gjithëpërfshirëse, procesi po zhvillohet pa dëgjuar edhe mendimin e presidentit”, u shpreh mes të tjerash Nishani.

Sipas tij, reforma në drejtësi nuk mund të jetë shprehje e vullnetit përmes retorikash: “Ky vullnet duhet të prodhojë një mekanizëm që duhet të nxjerrë jashtë sistemit një herë e përgjithmonë  prokurorë dhe gjyqtarë të korruptuar dhe ta shkallmojë nga themelet piramidën e administratorëve të korruptuar”.

Më tej në pritjen e organizuar në Pallatin e Brigadave, kreu i shtetit e cilësoi 2015-n vit tragjik për gazetarët, teksa iu referua numrit të lartë të gazetarëve të vrarë në botë.

Sa i përket medias shqiptare, Nishani shprehu kënaqësinë se cilësia dhe përgjegjshmëria e pushtetit të katërt është rritur ndjeshëm, aq sa ndryshe nga pushtetet paraardhëse të saj, ka një bilanc me të cilin mund të krenohet. “Pa ju, demokracia nuk është e mangët apo e papërsosur, por është e pamundur. Përmes vështirësish, suksesesh e dështimesh, duke masivizuar informacionin, duke nxitur debatin në çdo fushë, media shqiptare është tashmë një agregat i rëndësishëm që funksionon, që ka produktin e vet, bilancin e saj, historinë e vet, me të cilën mund të krenohet. Janë dashur mjete që jo gjithmonë i keni pasur, është kërkuar mirëkuptim që jo gjithmonë e keni pasur. Cilësia është rritur, përgjegjësia është shtuar”, tha Nishani.

Një tjetër çështje e prekur nga kreu i shtetit në fjalën e tij është emigracioni dhe largimi i shqiptarëve jashtë vendit. “Pse po ikin shqiptarët? Çfarë i detyron ata? Çfarë u ka vrarë shpresën për një të ardhme më të mirë? Janë pyetje që kërkojnë përgjigje nga faktorët përgjegjës dhe marrjen e masave të menjëhershme. Shkak është situata e vështirë dhe niveli i sigurisë në vend”, u shpreh Nishani.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...