Published On: 15 Korrik, 2016

Reforma në drejtësi, komploti i fundit i Ramës

 

Të gjithë negociatën për reformën në drejtësi, Edi Rama po e trajton si një konspiracion me faktorë kombëtarë e ndërkombëtarë, prej të cilit do të përfitohet një sistem drejtësie nën urdhrat e tij. Tashmë komploti që synon që “gjyqtarët e partisë” të emërohen me rekomandim nga jashtë e me votë të imponuar nga brenda u zbulua dhe Edvinit s’i mbeti gjë dje veçse të shpallë se negociatat duhet të ndërpriten e reforma të varroset. Ai po bllokon çdo lloj zgjidhjeje, sepse ka parimin: “nëse drejtësia s’më jepet mua, më mirë të mos reformohet”

Edvini ka nxjerrë dje një tjetër letër të shkruar kushedi kur për të djegur negociatat për reformën në drejtësi. Konferencën e kishte përgatitur para se të informohej mbi reagimin e Opozitës mbi vazhdimin e negociatave për miratimin e reformës në drejtësi sipas kontureve të përcaktuara nga Komisioni i Venecias. Vazhdimin e bisedimeve politike e ka kërkuar edhe delegacioni i Bashkimit Europian në Tiranë duke theksuar se “negociatat duhet të mbërrijnë në një konkluzion pozitiv”. Dalja e vrullshme e Ramës kishte si synim për të shuar çdo angazhim opozitar dhe ndërkombëtar për miratimin me konsensus të reformës në drejtësi. Ku cikël bllokimesh nuk është krijuar nga Opozita porse nga vetë Edi Rama. Ai kërkon një reformë për të betonizuar njëherë e mirë ndikimin e tij politik në sistemin e drejtësisë.  di Rama po tregon dita-ditës se e vetmja gjë që dëshiron për të ruajtur kokën e vet dhe kriminelëve alla shullazë është të kap drejtësinë, të mbaj mbi ligjin klikën e tij të oligarkëve, të marrë hak ndaj gjyqtarëve që guxojnë të ndëshkojnë për abuzime flagrante miqtë e tij Duke avancuar në një mënyrë të njëanshme në Parlament kërkesën për të miratuar një draft kushtetues që e kap politikisht drejtësinë, Edi Rama ka marrë përsipër dështimin e sigurt, duke bërë të mundur nga njëra anë shtyrjen për të paktën një vit të Reformës në Drejtësi, e nga ana tjetër duke rrezikuar destabilizimin politik të Shqipërisë. Kalimi për në Parlament i një drafti që në fakt është një ditar personal i Ramës i përbërë nga ligje që synojnë kapjen e drejtësisë, po rrezikon 25 vitet e demokracisë. Vendi ndodhet në udhëkryq, ndërsa nevoja për të pastruar drejtësinë nga korrupsioni në prokurori dhe gjykata, për të marrë të gjithë hapat e nevojshëm që drejtësia të jetë e drejtë është prioriteti i të gjitha prioriteteve. Edi Rama, një njeri i investuar politikisht, emocionalisht dhe personalisht kundër konsensusit, po bën të gjitha përpjekjet që reforma e vetme që do kalojë të jetë ajo që mbron atë vetë dhe bandën e tij. Në mënyrë krejt të njëanshme, ai ka shpallur se s’e njeh më as Komisionin e Venecias e as rekomandimin 88 të tij, për të cilin më herët kishte deklaruar se do t’i qëndronte pikë për pikë kompromisit që vjen nga kjo instancë. Po ashtu ai s’ka më asnjë dëshirë të tentojë një kompromis për ndryshimin më të madh që po i bëhet kushtetutës së vendit. Ai po u bën presion edhe deputetëve të tij që as të mos lodhen ta lexojnë projektkushtetutën e re, pasi ai ka nisur pazaret për blerjen e votave. Atij nuk i intereson aspak edhe nëse ka kundër një pjesë të mirë të deputetëve të tij, apo më keq akoma thirrjet e euro politikanëve për heqjen e statusit kandidat nëse nuk ka një reformë me konsensus. Jetëgjatësia politike e Ramës do vazhdojë edhe pak muaj dhe reforma në drejtësi do shënohet si komploti i fundit i tij.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...