Published On: 18 Janar, 2016

“Reforma gjithëpërfshirëse në demokraci i përgjigjet vizionit tonë”

Grupi parlamentar i Partisë Demokratike është mbledhur sot pak orë para nisjes së seancës së parë parlamentare për vitin 2016, ku sigurisht në fokus ka qenë reforma në drejtësi. Në nisje të mbledhjes, kreu i PD-së, Lulzim Basha tha se duhej që reforma të ishte gjithëpërfshirëse dhe t’i përgjigjej vizionit për një drejtësi të pavarur e të pakorruptuar e që të reflektonte pjekurinë e partive.

“Reforma gjithëpërfshirëse në demokraci i përgjigjet vizionit tonë për një drejtësi pavarur e të pakorruptuar që vepron në bazë të ligjit. Për vetë rëndësinë e saj të jashtëzakonshme, reforma në drejtësi duhet të jetë një provë e madhe pjekurie dhe urtësie e partive politike dhe e lidershipit të tyre. Një manifestim i aftësive shtetformuese. Fjala kyçe ka qenë fjala konsensus. Jo vetëm rreth nevojës për ta bërë këtë reformë, por si shprehje e bindjes së palëve për të punuar bashkë, për tu marrë vesh”, tha ai.

Por sipas Bashës, ‘e gjithë kjo pritshmëri e lartë e shqiptarëve dhe partnerëve është sfiduar nga banalitetit dhe qëllimet e mbrapshta të Edi Ramës dhe kupolës së tij’. “Edi Rama dhe kupola e tij tentojnë të shartojnë vullnetin amerikan e europian me konceptet e tyre të vjetra, me hilet e tua që lidhen në një pikë, kapja e drejtësisë. E dëshmuan në draftin e parë që dorëzuan në Komisionin e Venecias, ku morën mësimin se nuk pranohet. E dëshmuan sërish me draftin e ripunuar, parafabrikat, të përgatitur në mënyrë të njëanshme, ku nuk reflektohen vërejtjet e Venecias”, tha më tej kreu i PD-së.

Por, Basha ka theksuar se PD do të ngulmojmë për konsensus. “Ne e dimë se Rama e urren konsensusin. Ne nuk i braktisim vlerat dhe parimet ku besojmë sepse i urren kundërshtari. Ne do të ngulmojmë për konsensus bazuar në sugjerimet e Komisionit të Venecias”, tha ai.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...