Published On: 24 Shtator, 2016

Referendumi i proklamuar i Millorad Dodikut, hapje e Kutisë së Pandorës?!

 

Nga Skënder MULLIQI

Më margjinalizmin e elitave intelektuale në shtetet e rajonit  erdhën në shprehje elita të dobëta pushtetare . Në atë shtet ku nuk ka elita intelektuale në pushtet, populli nuk ka mundësi ti kontrollon rrjedhat shoqërore dhe rrjedhat  politike . Nuk i kontrollon së vijnë në shprehje strukturat despotike . Vendet e Ballkanit kryesisht po udhëhiqën nga këto garnitura pushtetare më logjikë autokratike. Mentaliteti i këtyre liderëve shtetëror është mentalitet i kufizuar në kohë dhe në hapësirë.Më këta njerëz të  politikes në pushtete  nuk mund të presim ndonjë progres të proceseve demokratike . Qytetarët  po jetojnë në konfuzion të plotë politikë dhe konfuzion të plotë edhe të rrjedhave ekonomike . Pa lirinë e cila prekët nuk kemi përparim të gjithëmbarshem .Regjimet diktatorile mbijetojne vetëm  në saje të krizave , konflikteve të mbredshme dhe luftërave më ndonjë shtet fqinjë. Të kthehemi të tema e këtij shkrimi. Kryetari i “Republika Serpska’ Millorad Dodik ,referendumin moti të proklamuar për shkëputje nga Bosnja po mendon ta realizon më 25 shtator. Paralajmërimi për referendum  ka ngritur shqetësime të reja në Ballkan edhe ashtu të pa stabilizuar për shkak të problemeve të pa zgjedhura etnike dhe problemeve të theksuara  të natyrës ekonomike   .Nese hapet Kutia e Pandorës, kjo do të hapët edhe në Maqedoni , në të cilin shtet nuk po realizohen të drejtat legjitime të  shqiptarëve shtetformues në këtë banana  republikë .Pushteti i deritashem i  fashistit Nikolla Gruevskit mori shumë hapa të rrezikshem duke vrarë shqiptarë të pafajshem sa hërë që deshti, së gjeti shqiptarë servilë  në pushtet.  Kumanovën e shëndrroi në varrë të shqiptarëve etnik.Shqiptarët e ndarë pa drejtësisht nga trungu i lashtë ilirik nese fillon ndryshimi i kufijve, jo shumë i besueshem që do të lejohen , duhet  të kanë një çasje shumë serioze  për bashkimin e trojeve etnike. Të kthehemi  pak të tema e referendumit në Bosnje.  Edhe pse Beogradi zyrtar po bëhët sikur nuk e përkrahë referendumin , pak  është  kjo  e besueshme . Dodik  nuk do të kishte kurrfarë mundësish  që krye në vete  ti hynte kësaj pune  të rrezikshme për paqën  . Dodik nese nuk e tërheqë datën e referendumit mund   të  provokon  një luftë të re të përmasave edhe më tragjike  në këtë shtet dhe më gjerë.Për të kërkuar përkrahje në këtë synim  udhëheqësi i serbeve në Bosnje,Millorad  Dodik   u takue më Vladimir  Putinin në Kremlinë .  Mbajtja eventuale  e referendumit do ta kthente kohën e viteve të 90-ta , dhe do  të ishte  një tjetër   avanturizëm i rrezikshem  serbo-rusomadh  në Ballkan. Duke pasur para sysh ende plagët e pa shëruara mirë në Bosnje nga pasojat e gjenocidit që shkaktuan forcat e regjimit kriminal  të Millosheviqit,  loja më zjarrë  në këtë republikë  , mund të sjellë   një konflikt ushtarak ku do të përfshiheshin  Rusia  , shtetet evropiane  bashkë më  Amerikën .Viktima të një lufte eventuale  prapë   do të ishin qytetarët .  Serbia e pa reformuar  vetëm verbalisht  po proklamohet kunder referendumit në Bosnje  . Që 16 vite  pas luftës në Kosovë , ky shtet më shërbimet e veta sekrete dhe  më bandat e ndryshme  nuk po pushon  në planet për  destabilizimin  e   Kosovës.  Bashkësia Ndërkombëtare shumë e ka faktorizuar  Serbinë   karshi Kosovës . Me ngulm strukturat  e BE-së  po punojnë që Serbia të bëhët pjesë e saj, kurse  Kosova ende   ka mbetur  e izoluar si në geto. Serbia nuk u dënua për gjenocid edhe pse la më mijëra viktima të pafajshme në Bosnje dhe në Kosovë. Synimi i Millosheviqit  dhe Akademisë së Shkencave dhe të Arteve bashkë më Kishën Serbe ishte dhe ka mbetur  krijimi  i Serbisë së Madhe  .Nese këtë synim nuk e arritën më luftë , po e vazhdojnë në kushte të paqës.  Sinkronizimi i politikës së Beopgradit zyrtarë në Bosnje më Dodikun dhe në Kosovë më strukturat paralele serbe ,janë veprime të cilat  flasin së Serbia nuk ka hequr dorë nga planet e saja  ekspanzioniste .Ne këtë synim për Serbi të Madhe , është duke ua lehtësuar kur bëhët fjalë për Kosovën , kasta e  pa përgjegjshme  politike në pushtet.Gjithnjë e më shumë Serbia është duke e futur ndikimin  e saj politik në Kosovë. Në këtë drejtim janë duke ua bërë argatin  dashur ose pa dashur ,presidenti, Hashim  Thaçi dhe kryeministri, Isa  Mustafa , të cilët po nënshkruajnë marrveshje  ku preket statusi politik i Kosovës. Të gjitha marrveshjët e deritashme asgjë të mirë nuk i sollën vendit , përpos premtimeve nga ana e BE-së. Nese kercënimet dhe shanatazhet e Serbisë pinë ujë , dhe janë duke pasur  sukses , aq më afër  do të kan edhe  formimin e Serbisë së Madhe. Veriu ngadal po na del prej dorës , së nuk po ka kush e mbronë . Po cenohet seriozisht humbja e territorit edhe  më Malin  të Zi  më rastin e shënimit të vijës kufitare  .Ratifikimin në kuvend të Demarkacionit  e pa mundësuan Opozita bashkë me qytetarët. Thaçi dhe Mustafa nënshkruan  këto  marrveshje pa i bërë transparente para opinionit të gjerë publik. Tash së fundi sikur kan vepruar rregullisht  e zhvendosën vemendjën e opinionit  më temën e Kishës së Millisheviqit të ndërtuar midis Prishitnës , e cila kishë është fund e krye e karakterit politikë pushtues në Kosovë.  Lexues të ndëruar i përmenda këto fakte , por ka edhe shumë fakte të tjera të cilat nuk i kam theksuar , por ndoshta edhe i kam harruar ti përmend , të cilat flasin së Serbia po e vazhdon ofenzivën  politike në Bosnjë e veqmas në Kosovë për realizmin e planeve të saja pushtuese. Më këtë kastë politike në pushtet rruga bukur shumë  i është hapur …

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...