Published On: 22 Janar, 2016

“Red Button”: Ja çelësi që mund të nisë “kiametin” (Foto)

Sekretari i Mbrojtjes në Britaninë e Madhe, Michale Fallon, ka bërë një vizitë në një prej nëndetëseve bërthamore, atë “Vanguard Class”.
Në vizitën që ishte e hapur ndaj mediave një prej togerëve ka treguar për herë të parë të ashtuquajturin “butonin e kuq”.

Bëhet fjalë për një buton që lëshon raketat bërthamore nga nëndetëset.

Butoni komandon raketat trident që kanë një fuqi të jashtëzakonshme dhe një rreze prej 4000 miljesh detare.

Oficeri Woods thotë se është një përgjegjësi e jashtëzakonshme dhe njëkohësisht një barrë e madhe të kujdesesh për çelësin e lëshimit të raketave Trident.

Ai duhet të jetë i përgatitur për të shtypur butonin pas urdhrit që i jepet nga kryeministri, duke dërguar kështu një nga raketat 60-tonëshe në një ‘udhëtim’ drejt shënjestrës, përcjell Tema.

Në nëndetësen HMS Vigilant, një nga katër nëndetëset bërthamore britanike, nuk ka një buton të kuq, por një këmbëz të tillë të kuqe, raporton Daily Mail.

Duke folur nga nëndetësja, oficeri thotë: “Pasi raketa të dalë nga nëndetësja, nuk ka një buton vetëshkatërrues. Pasi të dalë, thjesht harrojeni, do shkojë në destinacion”.

“Raketat balistike interkontinentale janë jashtëzakonisht të vështira për t’u ndalur dhe Trident është deri më tani raketa më e besueshme dhe më e mirë në botë”.

 

1333

 

af28fdbf-09c0-4679-8983-cea3cc73abb512266652-5d3d-4aef-aab9-a6c9b49d3b92ldquo-red-button-rdquo-ccedil-el-euml-si-q-euml-mund-t-euml-nis-euml-ldquo-kiametin-rdquo-foto_hd111(238)333(218)444(172)555(141)666(104)777(79)888(53)999(39)1000(2)1222

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...