Published On: 20 Dhjetor, 2015

Reçica zbulon sekretet e deputetëve të LDK-së, të gjithë thuaja e duan Thaçin President

Kështu siç është, marrëveshja për Demarkacionin nuk kalon, e këtë, deputeti i PDK-së, Elmi Reçica e sheh si rrugë për zgjidhjen e situatës.

Ai shton se Komisioni Shtettëror për shënjimin e vijës kufitare me Malin e Zi e di se do të thirret në përgjegjësi, nëse gjenden gabime.

Ai e fton opozitën të pranojë krijimin e një Komisioni të ri për kufirin me Malin e Zi.

Reçica flet për gadishmërinë e Grupit Parlamentar të PDK-së për të debatuar Demarkacionin në një seancë të posaçme të Kuvendit, qoftë edhe pa përfshirë ratifikimin.

Në një intervsitë për Televizionin Rrokum, nënkryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, thotë Marrëveshja për Asociacionin nuk ratifikohet në Kuvend nëse rrëzohet nga Gjykata Kushtetuese.

Sipas Reçicës, moszgjidhja e Hashim Thaçit President nuk është arsye të shkohet në zgjedhje.

I pyetur për mundësinë që edhe pas zgjedhjes së Thaçit President, vendi të shkoj në zgjedhje, Reçica thotë me sarkazëm se gjasat janë të pakta, derisa e ka një përgjigje edhe për Vjosa Osmanin e LDK-së, e cila e mbron këtë tezë.

E sa jemi te koalicioni, Reçica thotë se sjelljet e deputetëve të LDK-së e PDK-së në seancën e fundit të Kuvendit s’janë përplasje partnerësh.

E sigurisht që deputeti i PDK-së nuk ka më si ta quaj dështim punën e kryetarit të partisë e njëherit Ministrit të Jashtëm Hashim Thaçi në krye të diplomacisë, edhe pse gjatë këtij viti, Kosova mori veç dy njohje dhe nuk ia doli të pranohet në UNESCO.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...