Published On: 25 Shkurt, 2016

Rebelohen plot nëndegë të LDK-së: Nesër protestojnë tek selia e partisë, kundër Thaçit president!

Derisa është afruar koha e zgjedhjes së Hashim Thaçit për president, anëtarësia e LDK-së nuk po qëndron duarkryq. Nesër në ora 11:00 dia nëndegë nga Gjilani, Prishtina, Podujeva, Peja, Istoguë, Gjakova e Kaçaniku do të protestojnë para selisë së LDK-së në kundërshtim të zgjedhjes së Hashim Thaçit president.

Lajmin për Gazetën Blic e ka konfirmuar Ridvan Haliti, anëtar i Kryesisë së nëndegës së LDK-së së Dobërçanit, nëndegë kjo e cila tash e sa kohë  po e kundërshton zgjedhjen e Hashim Thaçit për president.

Haliti i ka thënë Gazetës Blic se pos kësaj nëndegë, do të jenë edhe shumë nëndegë tjera që do të protestojnë nesër, ku do t’i kërkohet deputetëve të LDK-së që të mos e votojnë Hashim Thaçin për president.

“Disa nëndegë nga Gjilani, Prishtina, Podujeva, Peja, Istoguë, Gjakova e Kaçaniku nga ora 11:00 do të mblidhen para shtatores së Ibrahim Rugovës, për të vazhduar protestën para selisë së LDK-së”, tha ai.

Ndërkohë, sot Kryesia e Kuvendit ka marrë vendim që seanca e zgjedhjes së Hashim Thaçit president, të mbahet ditën e premte, duke filluar nga ora 11:00. Në anën tjetër,opozita ka thirrur protestë për të mos lejuar zgjedhjen e kryetarit të PDK-së si president shteti./ Gazeta Blic

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. dauti thotë:

    Demokracia qe po promovohet ketu ne Kosova nga klasa politike eshte forme e uzurpimit te pushtetit sipas metodologjise se Lukashenkos ne Bellorusi. Pasioni per pushtet, historikusht eshte deshmuar se eshte shume i fuqishem dhe ky pushtet i sotem nuk d8 heq dore nga pozita per asnhe kusht. Do perdore polici e dhune, do falsifikoje procedura e shkel rregullore e ligje, do anashkaloje procese normale dhe do te beje njemije te zeza per te mbajtur pushtetin me dhembe. Nje subjekt, nje klase politike, nje nomenklature qe pushtetin kinse e ka fituar me vota te qytetareve, ne nje proces krejtesisht te manipuluar zdhedhor, duke vjedhur vota, duke ushtruar presion dhe dhune ndaj qytetareve, duke blere vota me nje thes miell etj, etj ishte e ditur se do te na sjelle ketu ku jemi sot. Prandaj, ne saje te gjendjes alarmante dhe te pa presedan ne Kosove,eshte krejtesisht norma qe neser te luhet nje teater e tipit te Lukrecia Borgjise dhe Thaci te instalohet President. Kosova, megjithate eshte e forte. Ne kete shekull ka perjetuar edhe dite me te vveshtira duke filluar nga 1912, ka perjetuar tmerrin e lufterave ballkanike, diktaturen e pushtetit te mbreterise SKS, pastaj shpernguljen per Turqt, diktaturen komuniste dhe terrorin sllavoserb te Millosheviqit. Jam i bindur se edhe peruidha qe sot po e perjetojne shqiptaret e Kosoves do te jete nje nder epokat e turpshme dhe gjenerat e ardhshme do te mesojne sesi ndjenjat e fuqishme patriotike, hegjemonizmi dhe bashkimi i gjithe popullit rreth idese se clirimit nga armiku mund te degjeneroje ne aspektin moral, njerezor, politik, kulturor, arsimor. Prandaj, neser per president mund te zgjedhet kushdo qe eshte pjese e ketij sistemi te degjeruar, e ketij klani qe e ka sjeloe gjendjen ketu ku jemi sot. Por nhe gje nuk do te ndodh. Nuk gjasa as teorike qe per President te zgjedhet njd personalitet qe paraqet autoritetin e nje individi te denj per kete funksion, qe ka integritet moral e njerezor, qe ka virtyte te qytetarise moderne dhe nivelin e duhur intelektual, ndjenua te fuqishme atdhedashurie, edukate familjare dhe te kaluar te paster ne aspektin e vlerave morale. Fatkeqesisht, do te ndodh e kunderta.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(6) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...