Published On: 18 Maj, 2016

Reagon ambasada amerikane në Shkup: Falja të anulohet urgjentisht

Ambasada amerikane ne Shkup ka dal me nje komunikate pas vendimit te Gjykates Kushtetuese per ti hap rruge anulimit te vendimit per shperndarjen e Kuvendit dhe rikthimin e tij per te anuluar 5 qershorin si date te zgjedhjeve. Ja komunikata e plote:

Vendimi i Gjykatës Kushtetuese hap rrugën për konvokim të Parlamentit dhe anulim të zgjedhjeve të 5 qershorit.  Kjo paraqet dhe një mundësi të re për Parlamentin dhe liderët politik që të demonstrojnë me vepra përkushtim ndaj Marrëveshjes së Përzhinës dhe parimeve të saj – sundimi i ligjit, përgjegjësia, gjithëpërfshirja dhe zgjedhjet kredibile. Kjo kornizë mbetet mënyra më e mirë për të nxjerr vendin nga kriza aktuale.

Anulimi i faljeve të 12 prillit duhet të ndodh urgjentisht dhe në mënyrë e cila do të ruajë parimin e përgjegjësisë, do t’i shmanget drejtësisë selektive dhe do të neutralizojë shqetësimet rreth mosndëshkimit.  Të qenurit të barabartë para ligjit është parim themelor demokratik.  Partitë duhet të mbështesin Prokurorinë Speciale në mënyrë të prerë.  Puna e papenguar e Prokurorisë Speciale është jetike për të siguruar përgjegjësi për keqpërdorimet e mundëshme në lidhje me përgjimët, si dhe për të tejkaluar krizën aktuale.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...