Published On: 1 Maj, 2016

Reagojnë familjarët e luftëtarëve të Kumanovës: Në Lagjen e trimave nuk u flijuan për Zaevin, por për Shkupin shqiptar

I nderuar popull shqiptar në Maqedoni
Në emër të familjarëve të të vrarëve dhe të burgosurve në Lagjen e Trimave në Kumanovë ndihemi të nderuar që nuk po i harroni djemtë dhe më nëntë Maj keni organizuar një marsh apo protestë përkujtimore në Kumanovë, e meritojnë sepse këta djem u lindën në Kosovë, ndërsa jetën e dhanë për ju dhe shpirti i tyre mbetet në Kumanovë. Po aq ndihemi të lënduar nëse kjo nuk do të mbetet një marsh përkujtimi për dëshmorët, por do të thirret populli në emrin e çlirimtarëve dhe do të përfundojë në protestën sllavo-maqedone në Shkupin shqiptar nën sundimin sllavo-maqedonas e organizuar nga Zoran Zaev. Shtrohet pyetja? Vallë a e meriton gjaku i derdhur i dëshmorëve të përdorët nga sllavët? Lotët dhe vuatjet e banorëve dhe shtëpitë e rrënuara nga vetë sllavët? E mu në njëvjetorin e rënies së tyre ku dihet mirë ideali i trimave të tradhëtuar në Kumanovë e mu në këtë ditë të takohen e të përqafohet flamuri shqiptar me atë sllav. Për këtë flamur sllavët ua morën jetën dhe i burgosën me mija shqiptarë që luftuan në vite, e që edhe sot po kalben nëpër burgjet Maqedone dhe flamuri është me ngjyrën e gjakut të dëshmorëve. Andaj ju lutemi mos na e shtoni dhimbjen në këtë ditë se ende dhimbja është e freskët për humbjen dhe burgosjen e djemve tanë. Kujdes për hapin që po e bëni se po e shkelni gjakun e tyre e këta djem tashmë ju takojnë juve, deshtët apo s’deshtet ju. Kujdes ky nuk ishte dhe nuk është amaneti i trimave të vdekur dhe të burgosur të Lagjes se Trimave…! (SHQIPTARI.EU)
Në emër të familjarëve,
Merita Rexhaj dhe Ylber Ndrecaj

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...