Published On: 24 Maj, 2016

Reagime të fuqishme rreth një mbiemri të zi të një mali anti-shqiptar

ZEF PERGEGA
Në mediat e komunitetit shqiptar të Amerikës nuk më zuri syri ndonje reagim rreth publikimit provokues të Akademisë së Shkencave të Malit të Zi, që nënkupton për nga veprimi e strategjia se ajo është një shtojcë e Akademisë jugosllave e ngritur në themel të Qubrilloviqëve e bishtave të gjarprit serb. Teme e debatit mediatik nuk arriti te behej ne diasporen shqiptare te Amerikes as kufiri midis Kosoves dhe Malit te Zi edhe pse ai eshte i parashikuar t’i ndaje varret e shqiptareve pergjysem. Heronjt nuk perfillen, stergjysherit shkilen, tradhetaret bejne pazar me tokat shqiptare, te cilet e shesin lire nderin e kombit!
Po po, sot disa shoqata me nje kryetar dhe nje gjysem antar ishin mbledhur jo per kete problem, por se ne Detroit do te ngrihet nje tribumne e madhe e dites se cultures shqiptare, pa asnje njeri qe e perfaqeson kete culture, per ta shqyer mikrofonin me fjalime nga me bajatet qe njeh historia e fjales shqipe.
Po zeri i intelektualit si ai i Ndue Baces, si “Baca” i mbrojtjes se vlerave kombetare eshte nje thirrje per zgjim. Ne nje shkrim te botuar ne Albdreams.net, i cili eshte i plote ne argumentin shkencor behet parzmore trojane e keshtjelles ilire. Per pavaresine e Malit te Zi, pasi e kishte e humbur me vullnetin e vet me 1918, duke iu bashkuar Federates Jugosllave, ne referendumin e 2006 e rifitoi ate me mbeshtetjen shqiptare. Nje aeroplan me rreth nje mije shqiptaro-amerikan shkuan e votuan per kete pavaresi, por kjo iu kthye shqiptareve nje njolle e zeze ne kemishen e bardhe te shpirtit te tyre.
Nese kjo deklerate do te behej nga ndonje individ malazez apo politikan ndoshta nuk duhej te merrej me tonin serioz, por kur kete e vulos Akademia kjo nuk mund te mos jete shenj indinjate. A ka reaguar Akademia Shqiptare dhe ajo Kosovare?! Nuk kemi degjuar si per shume ceshtje te tjera!
Po nese sipas Akademise malazeze shqiptaret jane agresore, okupatore dhe se kulturen ua imponojne te tjereve nepermes agresionit me qellim per t’i albanizuar…perse i thirren deri ne pergjerim nje mije “agresore” shqiptare ne Amerike qe te votonin per shkeputeshin nga Serbia?! Ky mashtrim monstruoz vjen nga Akademia malazeze se ka cof ajo shqiptare e ajo kosovare!
Nje reagim i fuqishem vjen nga Keshilli Kombetar i Shqiptareve ne Mal te Zi nga deputetet Nik Gjeloshaj dhe Genci Nimanbegu dhe ai i shoqates “Malesia e Madhe” Nderi I Kombit.
Nuk mund te jesh nderi i kombit nëse me cdo menyre e me cdo kusht nuk i del zot kur dikush e nëpërkëmb dhe mundohet ta perdhose nderin e kombit tënd. Opinioni ne SHBA e ka mirëpritur reagimin e Shoqates “Malesia e Madhe” dhe me sakte deklaratën e saj te firmosur nga shpetbardhi drejtues Sytki Ndrecaj. Ndrecaj nuk eshte hera e pare qe ne detin e trazuar te balozeve te zinje anti-shqiptare nuk e ka humbur torruan dhe anijen kombetare si nje timonjer zemerzjarr e ka mbajtur drejt perballe tallazet anti-kombetare. Ai nder te tjera shruan:

“Asnjëherë në historinë shqiptare, arbërore e ilire nuk kemi qënë agresorë ndaj popujve e kombeve të tjerë, faktet flasin se shtete të Ballkanit duke përfshi edhe Malin e Zi nepërmjet agresionit na kanë okupuar troje shqiptare.

Asnjëherë në historinë shqiptare, arbërore e ilire nuk u kemi imponuar kulturën e gjuhën tone ( ndonëse më e vjetra në europë ) popujve apo kombeve të tjerë, faktet flasin se shtete të Ballkanit duke përfshi edhe Malin e Zi ua kanë imponu shqiptarëve kulturen dhe gjuhen e huaj. Për këtë le të shikohet Rozhaja, Plavë-Gucia, Tivari, Malësia, Ulqini etj.

E megjithate ne shqiptarët kemi lënë pas të shkuaren duke u marrë me të ardhmen integruese euro-atlantike duke u kujtuar malazezëve se ishte vota e shqiptarëve vendimtare në Pavarsinë e Malit të Zi nga Serbia në 2006, ashtu siç jo më larg se dje ishim ne shqiptarët të parët që firmosëm Protokollin e Aderimit të Malit të Zi në NATO dhe nuk jemi të penduar. Por është pikërisht kjo resto e Akademisë së Shkencave e Arteve të Malit të Zi që na bëjnë të hedhim hapat e matur ” të zemërgjërësisë ” për të hedhur vështrimin e sigurt ndaj trojeve, popullit dhe kombit shqiptar, për rrugën e mëtejshëm në marrëdhënjeve me fqinjët.

Ndaj Shoqata Patriotike ” Malësia e Madhe-Nderi i Kombit ” i bën thirrje Qeverisë dhe Shtetit Malazez që të reagojnë ndaj këtij fenomeni regresiv dhe pa asnjë të ardhme në perspektiven euro-atlantike ku ajo deshiron të shkojë, ashtu siç i bëjmë edhe njëherë thirrje Qeverisë e Shtetit Shqiptar të merrën më shumë me problemet që kalojnë trojet shqiptare jashtë kufirit shtetëror tonin e sidomos me ato të shqiptarëve nën Malin e Zi!”

Se pari i duhet kërkuar me force autoriteteve malazeze nxjerrjen nga qarkullimi te këtij botimi. Duke qene se ne Mal te Zi jeton nje etni shqiptare ne trojete veta duhet qe ne botimin akademik te përfshihen edhe studiuesit shqiptare dhe pasi te marre firmën e nje konsensusi intelektual te botohet libri i ri i Akademise se shkencave malazeze. Kështu ato do te zbardhin mbiemrin e zi qe u qëndron ne kurriz si nje gunge deveje

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Nikoll thotë:

    Nuk reagojm kunder malit te zi jem pajtu

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...