Published On: 24 Qershor, 2016

Reagime nga Berlini për Brexit: Ditë e keqe për Europën

Reagime të shumta ka pasur pas vendimit të marrë nga populli britanik për daljen e Britanisë së Madhe nga Bashkimi Europian. Njëri nga ithtarët më të fuqishëm të bllokut gjerman, Sigmund Gabriel, ka thënë se “kjo është ditë e keqe për Europën”

Zëvendës kancelari gjerman, njëherësh edhe ministri i ekonomisë, Sigmund Gabriel, përmes një postimi në Twitter, menjëherë pas marrjes së lajmit të largimit të Britanisë nga BE’ja, ka thënë se kjo është njëra ndër ditët më të rënda për Europën.

Rezultatet finale të votimit tregojnë se 52 për qind të popullsisë britanike kanë votuar pro largimit të Britanisë nga Bashkimi Europian, ndërsa 48 për qind të tjerë, përkrahën qëndrimin e saj në familjen europiane.

Ministri gjerman i Financave, Wolfgang Schauble ka thënë se e respekton vendimin e Britanisë, edhe pse kishte dashur që kjo të mos ndodhë.

Ministri i Jashtëm gjerman, Frank-Walter Steinmeier gjithashtu ka dhënë mendimin e tij për këtë ngjarje. Ai ka thënë se është ndier i zhgënjyer me vendimin e popullatës britanike.

Ndërsa, nga ana tjetër, presidenti i Parlamentit Europian, Martin Schulz ka thënë se do të bisedojë me kancelaren gjermane, Angela Merkel për situatën e krijuar dhe si t’iu shmangen në mënyrën më të mirë që vendet e tjera europiane të mos e bëjnë një gjë të tillë./GazetaExpress/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...