Published On: 12 Qershor, 2016

Reagim ndaj një deputeti të paguar nga antishqiptarët: Skënderbeu kishte simbol vetëm shqiponjën, plisin.. asnjë simbol kryqtar

 

Ky lloj deputeti është nën nivelin mediokër. Në përkrenaren e Skënderbeut, në flamur të Skënderbeut, në uniformë të ushtarëve të Skënderbeut nuk ka ndonjë emblemë me kryq. Është e qartë që Skënderbeu s’ka luftuar në emër të katolicizmit apo kristianizmit.
Një tip i tillë deputeti duhet ta dinte që:
– Nuk ka rëndësi fare se kur doli në dritë emri komb. Termi komb apo nacion nuk e formoi kombin, por përcaktoi grupimin më të madh njerëzor që banonin në një vijueshmëri trualli, kishin gjuhë të përbashkët dhe, për shkak të këtyre dy elementeve, njerëzit e krahinave të këtij territori kishin marrëdhënie më të ngushta midis tyre, si dhe analogji në zakone. Perandoritë historikisht ishin shtete që përfshinin këto krahina me konglomerat popujsh që formonin njësi të veçanta brenda perandorisë. Kur shembeshin perandoritë dilnin në pah këto njësi dhe formonin shtete të një populli pak a shumë unik në gjuh, zakone dhe marrëdhënie të tjera. Këto u quajtën, në dallim nga perandoritë shtete nacionale, apo kombëtare. Pra, kombet ekzistonin brenda perandorive, pavarësisht se nuk lejoheshin të krijonin unitetin e tyre me gjuhë të shkruar, fe të veçantë dhe administrim të veçantë. Administrimi i veçantë i centralizuar i takonte shtetit.
– Ka dallim thelbësor midis termave perandori, shtet nacional (kombëtar) dhe komb. Këtë e di mirë seicili e s’ka nevojë për koment.
– Para se të shfaqeshin otomanet në Ballkan, trojet e banuara nga Shqiptarët ishin të pushtuara nga kombe sllave, bizantine dhe latine;
– shqiptarët para pushtimeve otomane ishin të ndarë në principata dhe nën sundimin, herë të Perandorisë Bullgare, herë të Perandorise serbe, herë të Perandorisë Bizantine, herë nën Venetikun. Orientimi fetar i shqiptarëve ishte herë nën kishën bizantine dhe gjuhën greke, herë nën kishën sllave (Bullgare dhe Serbe) dhe gjuhë sllave, herë nën kishën Katolike dhe gjuhën latine. Të gjithë këta sundues nuk e njihnin kombin shqiptar, nuk e lejonin të shkruante gjuhen e vet, nuk e lejonin të falej në faltore (kishë) në gjuhën e vet. Për më tepër kush tentonte të përkthente në shqip dënohej rëndshëm. Kjo traditë antishqiptare arriti deri në epokën e shembjeve të perandorive e paraqet simptoma deri tek ky deputet, tip më vete.
– vetëm me Turqit shqiptarët s’kanë asnjë afinitet gjaku, gjuhe, tradite. Nëse shumica e shqiptarëve janë myslymanë, kjo s’tregon aspak afinitet me turqit apo arabët, sepse myslymanë ka edhe indian edhe bangladeshas edhe Persian edhe Etiopias;
– Turqit otoman mbajtën të njëjtin qëndrim ndaj shqiptarëve sikurse sllavët, bizantinët, grekët e shtetit grek dhe serbët e shtetit serb, kundër gjuhës së shkrojtur, kundër bashkimit të provincave shqiptare në një njësi administrative të perandorisë, mallkimin e gjuhës shqipe si gjuhë anti-Zot (turqit e quanin shqipen anti-Allah);.
– patriku ortodoks në krah të Sulltanit me Kalifin myslyman po në krahun tjetër të Sulltanit organizuan përçarjen më të madhe në histori për të lehtësuar sundimin e sulltanit: Mosnjohjen e kombit shqiptar – siç deklaron ky soj deputeti që s’paskish lindur kombi shqiptar dhe prandaj myslymanët quheshin turq (sipas kuranit në fakt duhet të quheshin arab), ortodoksët të quheshin grekë (sepse bibla çifute ishte përkthyer në greqisht);
– kur Helenët e lashtë flisnin për fqinjët e tyre Ilirë, flisnin për para-arbërorët, parashqiptarët;
– ky lloj deputeti duhet ta dijë veten e tij që ka mentë sa një harabel, por siç i thonë një fjalë qeni leh atje ku ha.
Në mbyllje nuk më mbetet të them gjë tjetër veç do të përmend atë që dihet, Shqiptarët janë unik dhe kompakt pa dallim feje, krahine dhe ideje. Otomanoidët, Bizantoidët, Sllavoidët, Latinoidët, që historikisht na kane qenë sundimtarët tanë paguajnë njerëz si ky tip deputeti për të vazhduar për të na ndarë sipas krahinash, sipas feve, sipas ideve.
Por, ne ju themi hiqni mentalitetet bizanto-sllavo- anadollake dhe ato latino-mesjetare.

Reagim i prof.dr. Vedat Shehut në artikullin ‘DEPUTETI I KOSOVËS E QUAN SKËNDERBEUN HERO TË KATOLIKËVE’

 
Displaying 5 Comments
Have Your Say
 1. Gagi thotë:

  Nuk ka vdek si katolik por si ortodoks.
  Problemi eshte se shumica prej komentuesve nuk dijn historine e vertete por ate te llustruar nga koha e xhaxhit.
  Une kam vetem nje pyetje, pse Skenderbeu ne shkembimet e tij te letrave diplomatike perdorte serbishten mesjetare?
  Per pseudo patriotet: e keni ne google, jane dy letra te ruajtura te shkruara nga shkruesi i tij i cili ishte serb.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(1)
 2. Your Name... thotë:

  Janë do muslima shqiptarë që po shtohen si farë e hithave. Shumë të gubantë. Kudo na kanë dalur neper trojet etnike shqiptare, madje edhe në Diasporë. Keta luftohen më së lehti me Skenderbeun. Do ta bej tatu, Skenderbeun, në dy gishtat e dores qe tregojne germen V. Sapo të më shfqen perpara keta muslimat e gubavtë e ngris doren lartë, ua tregoj shkronjen V dhe tatun e Skenderbeut në të njejten kohe. Keshtu çmenden më së lehti.
  Ndersa enveristat e Kosoves mjafton vetem tatu e Rugoves. Nga më të rrezikshmit janë ata te LVV se janë muslimo marxistë. Asnjehere nuk janë deklaruar kunder “çlirimtareve shqiptarë” të tokes së Shamit as kunder klasikeve të marxismit!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(3)
  • Janë do muslima shqiptarë që po shtohen si farë e hithave. Shumë të gubantë. Kudo na kanë dalur neper trojet etnike shqiptare, madje edhe në Diasporë. Keta luftohen më së lehti me Skenderbeun. Do ta bej tatu, Skenderbeun, në dy gishtat e dores qe tregojne germen V. Sapo të më shfqen perpara keta muslimat e gubavtë e ngris doren lartë, ua tregoj shkronjen V dhe tatun e Skenderbeut në të njejten kohe. Keshtu çmenden më së lehti.
   Ndersa enveristat e Kosoves mjafton vetem tatu e Rugoves. Nga më të rrezikshmit janë ata te LVV se janë muslimo marxistë. Asnjehere nuk janë deklaruar kunder “çlirimtareve shqiptarë” të tokes së Shamit as kunder klasikeve të marxismit!

   Përgjigjiuni
   Pelqej(0) Nuk Pelqej(2)
 3. Baki Ymeri thotë:

  U lind si ortodoks, e përqafoi islamizmin në Stamboll, vdiq si katolik. Domethënë, has shqiptar që i ka respektuar tre fetë e shqiptarizmit por jo edhe pushtuesin osman.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(13) Nuk Pelqej(3)
  • Paci thotë:

   @Baki jo or mik nuk e përqafoj islamin,por islami iu imponua…
   Kujdes në formulime,sepse ke ca vepra të mira dhe shumë kushi mundë ta besoj ketë formulim të gabuar!!!

   Përgjigjiuni
   Pelqej(0) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...