Published On: 29 Mars, 2016

Rasti “Medicus”, përpjekje për njollosjen e udhëheqësve të UÇK-së

Agim Vuniqi

Autoritetet shqiptare, së pari kanë refuzuar të bashkëpunojnë me hetimet e BE-së për krimet e luftës dhe abuzime të tjera të cilat dyshohet se u zhvilluan në Shqipëri, ngase Shqipëria nuk ishte pjesë e konfliktit, pse pra pretendohej që ajo të implikohet qëllimisht (të përmendet) në një luftë shfarosëse të ushtrisë dhe të paramilitarëve serb kundër civilëve shqiptarë dhe mbrojtësve të pragut të derës, që me një emërues të tillë të përbashkët i quante luftëtarët e lirisë shtypi amerikan; më vonë qeveria shqiptare e Shqipërisë ka ndezur dritën jeshile për hetuesit e EULEX-it. Përpjekja për të lidhur lëndën në një adresë, me rastin e fundit kur është kryer transplantimi “i paligjshëm” (ende nuk ka vendosur gjyqi në ligjshmërinë-paligjshmërinë e tij) në klinikën Medicus në Prishtinë, nuk është një episod i izoluar, por i qëllimshëm. Raportuesi përpiqet që përmes klinikës të paragjykojë dhe të ndërtojë aktakuzën kundër udhëheqësve të caktuar të UÇK-së, duke pretenduar të hedhë topin në ngjarjet e mëhershme, për të treguar se koha e trafikimit ka ekzistuar edhe më herët, para rastit të Medicusit. Krejt ky ishte një skenar i përgatitur dhe menduar mirë që kishte si qëllim njollosjen e udhëheqësve të UÇK-së, në të cilët kishte besim të pakontestuar populli, më herët.

Loading...
 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. Leo thotë:

  Shkurt e shqip.
  Nje sqarim i bukur rreth “shtepise se verdhe”.
  Te lumte per shkrimin Agim Vuniqi.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Loading...