Published On: 21 Prill, 2016

Rasti “Kumanova”: Rrihen nga policia të akuzuarit Bajram Elshani dhe Sevdail Miftari

Pas përfundimit të seancës së fundit gjyqësore për rastin e “Lagjes së Trimave”, gjatë rrugës për në burg policia ka rrahur dhe maltretuar të akuzuarit Bajram Elshanin dhe Sevdail Miftarin, raporton Alsat-M.

Këtë, sipas televizionit nga Shkupi, e konfirmojnë avokatët dhe familjarët e të akuzuarve. Sipas tyre, më rëndë ka pësuar Bajram Elshani i cili ka marrë lëndime në qafë, kokë dhe dhëmbë të thyer, ndërsa Sevdail Miftari ka lënduar këmbën.

“Bajramin e kam parë në gjendje jo të mirë, kur e kanë kthyer nga gjykata e kanë rrahur, një dhëmb ia kanë thyer, ka pasur shenjë në qafë në kokë, e kanë harrur duke e dërguar në burg. Isha në vizitë e pyeta më tha çka me të treguar na kanë rrahur. Me maska kanë qenë të policisë special a ku ta di”, deklaroi Jetulla Elshani, babai i Bajramit.

Avokatët e kanë paraqitur rastin në fjalë, por përgjegjësinë për maltretimin e të akuzuarve e hedhe tek Ministria e Drejtësisë dhe Avokati i Popullit, pasi që ata kanë mekanizma për të parandaluar maltretimin e të akuzuarve.

“Bajrami i ka pasur dhëmbët e thyer ndërsa Sevdali Miftari tek këmba ka pasur lëndime. Kemi reaguar në çdo formë dhe presim që gjykatësja të reagojë ashtu siç premtoi. Mendoj se dobësia është tek Ministria e Drejtësisë dhe Avokati i Popullit, pasi maltretimi bëhet në burgje nga ana e gardianëve dhe njësive speciale. Pra përgjegjësi kanë Ministria e Drejtësi dhe Avokati Popullit”, tha avokati, Naser Raufi.

Edhe seanca e sotme gjyqësore për lagjen e trimave vazhdoi me dyer të mbyllura, pasi dëshminë e tyre e kanë dhënë katër dëshmitarë të mbrojtur. Seanca e radhës do të mbahet më 11 maj.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...