Published On: 26 Prill, 2016

Rasti Bojoviq, kisha e UP-së dhe bashkëfajësia qytetare!


Gentian Shala

Kthimi i gjeneralit serb Bojoviq në vendin e krimit dhe arrestim/lirimi i tij shpërfaqi edhe një here pafuqinë dhe mungesën e vullnetit shtetëror për të adresuar krimet e luftës. I dyshuari për pjesëmarrje në krime lufte u lirua nga paraburgimi nga Gjykata e Apelit. Mjaftoj një vërtetim mjekësor i lëshuar nga një mjek në Serbi për të bindur trupin gjykues të shkallës së dytë që të lirojnë ish-gjeneralin, të dyshuar për krime masive në rajonin e Llapit. Më e rëndë është padyshim fakti se është arrestuar për kalim ilegal të kufirit.

Sipas KMDLNJ, “gjenerali Bojoviq si komandant i Korpusit të Prishtinës kishte përgjegjësi komanduese dhe politike për këto viktima civile shqiptare: në Prishtinë: 307 të vrarë, 75 të zhdukur dhe 101 vrasje në masë, Lipjan: 159 të vrarë, 18 të zhdukur dhe 28 vrasje në masë , Kastriot – Obiliq: 69 të vrarë , 16 të zhdukur dhe 36 vrasje në masë , Fushë Kosovë: 139 të vrarë, 15 të zhdukur dhe 7 vrasje në masë dhe Besianë (Podujevë): 499 të vrarë, 53 të zhdukur dhe 98 vrasje në masë. Nga kjo lë të kuptohet se për shkak të përgjegjësisë komanduese të gjeneralit Bojoviq në komunat ku janë zhvilluar veprimet ushtarake të planifikuara por edhe të drejtuara nga ky gjeneral kemi 1173 të vrarë shqiptarë, 177 të zhdukur dhe 270 të vrarë në masë. “Ishte shembulli më i keq që mund të tregonte shteti i Kosovës, por jo edhe i vetmi. Vizitat e Dikoviqit, gjeneral serb i dyshuar për krime lufte në Kosovë dhe i dekoruar nga establishmenti politik serb, janë bërë rutinë.

Aq i pafuqishëm karshi presioneve të Serbisë është shteti ri saqë detyrohet të tregton drejtësinë për hir të stabilitetit dhe raportet e mira ndërfqinjësore. Sot, qindra dhe mijëra qytetar të Serbisë mund të lëvizin lirshëm në gjithë hapësirën shengen. Ndër ta edhe shumë pjesëmarrës në mizoritë dhe krimet në Kosovë dhe Ballkan. Psikopata dhe dhunues potencial të amnistuar nga shtetit serb mund të pinë kafe në një terras të Parisit ose Bernit sot, madje edhe midis Prishtine, pa u ndier të rrezikuar nga drejtësia. Dyshohet se veriu i republikës është shndërruar në një çerdhe për kriminelët e luftës serb, ku tregtojnë dhe bëjnë biznes edhe me Shqiptarët e Mitrovicës (dhe gjithë Kosovës). Shteti i Kosovës është akoma në pritje të raportit pozitiv, i cili ka gjasa të shndërrohet në kërkesa të reja për plotësimin e kushteve të reja, të cilat nuk i janë kërkuar as Kolumbisë, shtet i njohur si ndër eksportuesit kryesor botëror të kokainës.

Autoritetet e Kosovës kanë kontribuar shumë në këtë drejtim duke anashkaluar tërësisht këtë temë aq të ndjeshme dhe të dhimbshme. Shteti ka lënë qindra dhe mijëra shqiptar pa përgjigje për të afërmit e tyre. Ç’e ndaluan komandant e UCK-së dhe politikanët e ndryshëm të përdorin presionin dhe autoritetin e tyre që të vendoset drejtësia për viktimat e luftës ? Ishin të zënë me përvetësimin e pronave. Ç’e ndaloj Kadri Veselin nga 1999 deri në 2008 me SHIK-un të urdhëronte (pseudo)agjentët e vet të lokalizojnë dhe eksfiltrojnë pjesëmarrësit potencial në krime lufte në Kosovë qe dredhën në Lausanne të Zvicrës ? Ishin duke përcjellur ish-burgosurin politik Adem Salihaj. Ç’e ndaloj AIK të bënte një gjë të tillë tetë vite rresht ? Ishin të zënë me përgjimin e kundërshtarëve politik për logari të strukturave parapolitike. Po, Kryeministri Mustafa? Ishte i lodhur nga parapërgatitjet e ceremonisë megalomane së inaugurimit të Presidentit Thaçi. Po, Presidenti Thaç? Ishte i zënë me zhdukjen e flamurit dardan dhe me përpilimin e planit për (de) kiminalizimin e skenës politike, sepse nuk kishte kohë dhe guximin ta bënte sa ishte shef i ekzekutivit për shtat vite rresht. Po qytetari i thjesht? Ishte i zënë duke shijuar një makiato në një teras ose lokal.

Filozofi dhe politikani irlandez i njohur Edmund Burke kishte shkruar se “Në të gjitha format e qeverisjes, populli është ligjvënësi i vërtet”. Për shembull, qyteti i Pejës ishte ndër vendbanimet më të shkatërruar gjatë luftës në Kosovë, bashkë me komunën e Gjakovës. Janë shkatërruar me mijëra shtëpia dhe janë vrarë me qindra njerëz. Turp i turpit është padyshim fakti se janë deponuar më shumë padi penale nga qytetar të komunitetit serb në komunën e Pejës, sesa nga qytetarët të komunitetit shqiptar në gjithë territorin e Kosovës. Niveli i ulët i vetëdijes qytetare të banorit të rëndomtë në Kosovë dhe mosinteresimi i tij për të kaluarën e vet shpërfaqë anën e shëmtuar të shpirtit të tij. Ndërtimi i memories kolektive dhe kultivimi i kujtimit janë nocione të panjohura në Kosovë.

Mungesa e një muzeu dhe të një instituti një dekadë e gjysmë pas përfundimit të luftës, është dëshmia më tronditëse se ç`trajtimi gëzojnë të vdekurit nga të gjallët në Kosovë. Në fakt, përpos përmendoreve monstruoze ala komuniste të ndërtuara anembanë Kosovës, që janë dëshmia e vetme e luftës ne Kosovë, qytetari nga diaspora dhe turisti i huaj nuk kanë asnjë mundësi të informohen rreth grave të dhunuara, fëmijëve të masakruar dhe pleqve të zhdukur.

Më e rënda është se edhe nismat origjinale të ndryshme përqeshën. Për shembull, Azem Vllasi, ish-kryetar i krahinës autonome të Kosovës, kishte propozuar përmes një shkrimi që kisha ortodokse në oborrin e UP-së në Prishtinë, të shndërrohet në një muze i luftës. Secili qytetar i Kosovës që ka dy fije mend në kokë, ka ditur se do jetë vështirë të rrëzohet kisha ilegale e ndërtuar nga regjimi i Millosheviqit, sidomos pas ngjarjeve të vitit 2004. Shndërrimi i saj në muze ishte zgjidhja më e mençur për momentin por propozimi i Vllasit nuk është marrë parasysh. Në vend të saj, është përbuzur me fjalët më të rënda nga pseudopatriotat virtual qe nuk kanë ngurruar të ja rikujtojnë të kaluarën e tij, por asnjë politikan ose qytetar nuk e ka marrë parasysh idenë dhe propozimin e tij. Sot, komuna e Prishtinës do detyrohet sipas gjithave gjasave ta legalizon.

Një dekade pas vdekjes së kasapit të Ballkanit, legalizimi i këtij objekti ilegal është padyshim një fitore e madhe e politikës fashiste serbe, siç janë hyrjet/daljet pa pengesa në Kosovë të Gjuriqit, Vuqiçit, dhe lirimi ekspres i Bojoviqit.

Dhe për këtë, qytetari i Kosovës ndanë një pjesë të madhe të fajit dhe përgjegjësisë me elitën politike të korruptuar në Prishtinë.

Për ti dhënë një zgjidhje përfundimtare kësaj çështje të dhimbshme, e domosdoshme është vetëdijesimi qytetar dhe ndërtimi i një mendësie të re politike të pakorruptuar dhe atdhetare.

 

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Xhafer Leci thotë:

    Gjithçka që lexojmë tek ky shkrim, del se SHIKu është një organizatë totale e paaftë, për arsyen e thjeshtë se e kanë bishtin e zënë me derë… SHIKu nuk ka qenë në gjendje të burgosë e lere më të likudoj ndonjë kriminel vrasës e masakrues serb të populltës tonë shqiptare të pafajshme. Kanë hyrë kur kanë dashur në Kosovë. Edhe ata që kapen dhe burgosen vetëm pasë një kohe të shkurtër lirohen! Për këtë kemi shumë fakte, rasti i kriminelit gjeneralit Bojoviq, kam frikë se nuk do të jetë i fundit…!

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...