Published On: 17 Maj, 2016
Bota |

Raporti i BE-së: Marrëveshja për viza me Turqinë do të rrisë rrezikun për sulme terroriste

Liderët e BE-së e kanë pranuar se terroristet kanë më shumë mundësi t’i sulmojnë vendet europiane si rezultat i një marrëveshje kundërthënëse për t’i lejuar qytetarët turk të udhëtojnë nëpër kontinent pa viza.

The Telegraph shkruan se terroristet e huaj dhe kriminelet e organizuar pritet që kërkojnë të marrin pasaporte të Turqisë për të shkuar në Europë sapo të futet në fuqi programi për lejimin e qytetarët turk të udhëtojnë pa viza në BE, sipas një raporti të Komisionit Europian, transmeton Gazeta Express.

Ky demaskim vjen përderisa Sir Richard Dearlove, ish shef i M16, paralajmëroi se vendimi për ta lejuar Turqinë të udhëtojë pa viza është “pervers”, ndërsa e krahasoi atë me “ruajtjen e benzinës afër zjarrit”.

Ai po ashtu tha se BE do të përballet me një rritje në popullatë nëse dështon t’i kontrollojë emigrimin.

Shtatëdhjetepesë milionë qytetarë të Turqisë do të kenë të drejtë të futen në zonën Schengen dhe të qendrojnë deri në 90 ditë me pasaporte biometrike nga fundi i qershorit, nëse Ankara miraton reformat të rëndësishme kundër korrupsionit dhe terrorizmit.

Megjithatë, raporti i Komisionit Europian vlerëson se “ka lëvizje të rritur në zonën Schengen të krimineleve dhe terroristeve të cilët janë qytetarë të Turqisë, apo të cilët janë të huaj të vendosur në Turqi.”/Gazeta Express/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...