Published On: 9 Janar, 2016

Ramushi: Sot është dita kur bie qeveria

Lideri i AAK-së Ramush Haradinaj para qytetarëve të shumtë në sheshin “Skënderbeu” ka thënë se sot është dita kur do të bie Qeveria.

Duke iu drejtuar qytetarëve ai i ka uruar ata për “ditën e juaj”, urime dita e merituar”.

Fjalimi i Ramush Haradinajt

Të nderuar qytetarë, ngado që keni ardhë, faleminderit,

Kjo është dita juaj. Më në fund erdhi. Me meritë. Urime.

Është bërë shumë gjatë dhe u bënë shumë herë që këta që po qeverisin e mashtruan qytetarin.

E thirrën qytetarin që t’ju besojë, që ti mbrojë nga armiku, do të thotë nga njëri-tjetri dhe e armiqësuan qytetarin, në kohët më të vështira për popullin tonë, duke i shkaktuar plagë të rënda vendit dhe shoqërisë. Armiqësi e cila u shfrytëzua nga të gjithë, kundër nesh.

Këta i thanë njëri-tjetrit vëlla, dhe u bënë bashkë vetëm në kohë të vështira për këta vet.

Ju kujtohet 14 shkurti 2014, kur Isa dhe Hashimi i përbinë të gjitha ato me të cilat na kishin armiqësu ma herët dhe u bënë bashkë për vete, që të shpëtojnë edhe ndonjë ditë nga qytetari, nga populli.

Por, edhe ditët e këtyre po perëndojnë. Po vjen dita juaj qytetarë. Po vjen dita juaj atdhetarë, dita juaj të rinjë e të reja. E drejta po fiton.

Këtyre sot iu thonë JO pikërisht ata të cilët u mashtruan gjatë prej tyre, atdhetari – në vlerat e të cilit u thirrën, intelektuali, i riu dhe e reja që e kuptuan mashtrimin e tyre.

Këtyre sot, të gjithë ne iu themi: JO – SHKONI.

Në ditët e fundit të tyre, për ta shpëtu lëkurën e vet edhe ndonjë ditë, e treguan dhe po e tregojnë egërsinë e tyre duke arrestu e shypë opozitën, e cila iu tha jo këtyre. I tha Jo – korrupcionit që e ka varfëru Kosovën,

JO – Kosovës pa ushtrinë e vet, JO “zajednicës” që na e bjen Serbinë në Kosovë, JO – demarkacionit, që nga Çakorri e bjen kufirin në Kuqishtë dhe nga Kulla e Zhlepit në Savino Vodë.

Këta po e humbin fuqinë, po e humbin kontrollin, këta po shkojnë, e bashkë me ta edhe korrupcioni, edhe “zajednica” edhe demarkacioni. Gjykata Kushtetuese ua konfirmoi këtë.

Këta që dikur na armiqsonin ndërmjet vete e që populli e ka kuptu hilen e tyre, e që nuk po munden me e mashtru më qytetarin e vendit, tani po duan me e tutë bashkësinë ndërkombëtare prej opozitës, dhe në panikë po shkojnë te miqt, e besa edhe te armiqtë me iu thanë se Kosova është në rrezik nga opozita.

Por miqt e dijnë të vërtetën për Kosovën dhe e njohin Kosovën e vërtetë. E Kosova e vërtetë nuk janë këta mashtrues.

Po mundohen me i frikësu të gjithë, edhe komunitete etnike në Kosovë, por nuk po ju bën punë më. Të gjithë e kanë kuptu hilen e tyre.

Edhe pse zor është me e ba Kosovën, Kosova do të fillojë me u ba kur të shkojnë këta.

Shkoni, që të bëhet Kosova,

Shkoni, që të ndalet korrupcioni,

Shkoni, që të ndodhë zhvillimi ekonomik,

Shkoni, që të kthehet Trepca…

Shkoni, që të mos i mbushim kampet e azilit nëpër Evropë,

Shkoni, që të kemi Ushtrinë tonë,

Shkoni, që t’i kthejm kufijt tanë,

Shkoni, që të kemi shtet me sovranitet!

Isë dhe Hashim – shkoni, se Kosova nuk ju duron ma.

– See more at: http://www.kosovapress.com/sq/nacionale/haradinaj-kosova-fillon-te-behet-ate-dite-kur-largohet-kjo-qeveri-61462/#sthash.Ygll2ZiZ.dpuf

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...