Published On: 23 Prill, 2016

Ramush Haradinaj të tregoj ku u zhdukën qindra milionat e fondit “Me Ramushin”

Kryetari i AAK-së edhe njëherë dëshmoi që për të nuk ekzistojnë kauzat, se nuk ka motiv tjetër në politikë veç pasurimit dhe pushtetit. Ramush e shkatërroi, atë ‘opozitën e bashkuar’, rreth së cilës u mblodh siç po tregon koha për ta shpëtuar lëkurën e tij dhe të njerëzve rreth tij nga Gjykata speciale, dhe për të ndihmuar Hashim Thaçin në arritjen e postit të presidentit të vendit, në përpjekje për ta gjunjëzuar LDK-në duke e thyer Isa Mustafën dinak. Ndërsa, u zhgënjye nga Vetëvendosje që nuk e ndihmoi dot të vinte në qeveri sa më parë.
Kështu që ai e pranoi rrugën pak më të gjatë dhe që në kërkim të një koalicioni me Kadri Veselin, ish shefin e SHIK-ut, të hip në pushtet, me synimin madje që ta qeverisë vendin.
Në analizat tona ne vazhdimisht e kemi evidentuar edhe lojën e Kadri Veselit, për të bashkëpunuar me opozitën kundër Thaçit.
Kur skenaret përfunduan dhe nuk kishte më vend për lojën e bombave me lotsjellës Kadri Veseli, kërkoi ndryshimin e skenarit, dhe që tani ta luftojë Thaçin nëpërmjet kërcënimit të rrëzimit të Qeverisë Mustafa dhe çuarjes së vendit në zgjedhje të parakohshme. Këtë ai mund ta bëjë sapo të zgjedhet kryetar i PDK-së dhe të konsolidojë fuqinë e tij me emrimin në qeveri të disa figurave të besueshme të tij, dhe që mund të distancohen nga Thaçi, ndërkohë që Mustafën do ta kërcënojë me rrëzim gjithnjë e më shumë, për aq kohë sa ai mundohet ti bindet Thaçit.
Tashmë vetë protagonistët po rrëfejnë se ata esencialisht nuk kishin kauzë, Ramushi donte të mëkëmbej në pushtet, ndërsa Vetëvendosje dukej më e vendosur, por protagonizmi i saj disa herë rrëshqiti në majtizëm radikal, dhe tregoi papjekur duke u vënë në skenare nganjëherë gari proruse.
Sidoqoftë Ramush Hardinaj duhet të rrëfejë edhe për pasurimin e tij, por edhe për fondin dhjetëra milionësh për lirinë e tij, këtë sakrificë të individëve mbështetës të tij, por edhe të arritur nëpërmjet zhvatjes së pasurisë së përbashkët, buxhetit të shtetit, PTK-së dhe të tjerave.
Tregimet e trishta po e eklipsojnë figurën heroike që mundohen ta transmetojnë njerëzit e tij dhe mbështetësit. SHQIPTARI.EU

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...