Published On: 6 Maj, 2016

Ramush Haradinaj: Isa, Hashimi dhe Hyseni po rrejnë, demarkacioni nuk do të kalojë! Ata do të ngulen!

 

Ramush Haradinaj ka thënë se demarkacioni nuk do të kalojë dhe nuk duhet të miratohet në Kuvend, ashtu siç është parlajamëruar nga qeveria, meqë është kushti kryesor për liberalizim të vizave.

“Isa Mustafa po rren, Hashim Thaçi, Skendër Hyseni po rren edhe Murat Meha. Kanë kohë hala që me shku deri në Podgoricë, me e taku Gjukanoviqin e me e përmirësu gabimin. Nuk shkon kështu, nuk do të kalojë demarkacioni”, ka thënë tutje Haradinaj.

“Mundet me u krye kjo punë, kanë mundësi këta me e korrigju gabimin këta që e kanë bo. Në këtë rast Mustafa, Thaçi dhe Meha. Me diskutu me Malin e Zi me i kthy pikat ne kufinit në Çakorr dhe në Kullë të Zhlepit dhe me u ratifiku. Në të kundërtën s’ka ratifikim. Këta po gënjejnë. Kjo gënjeshtër s’mundet me u fsheh gjithë jetën. Ekziston një shprehje ‘kadal beg se ka hendek’, këtyre ju ka shku lehtë në shumë tema por në këtë temë kanë me u ngul keq në rast se vazhdojnë në këtë drejtim dhe nuk e korrigjojnë”, tha Haradinaj.

Haradinaj: Demarkacioni nuk duhet të kushtëzohet me liberalizim, të ri-bisedohet në Bruksel

Lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka thënë se demarkacioni nuk duhet të bëhet kusht për heqjen e vizave.

“Demarkacioni me Malin e Zi nuk mundet me u kushtëzuar me liberalizim të vizave, pasi që kjo është një marrëveshje e dëmshme për Kosovën”, është shprehur Haradinaj.

Sipas tij ka pasur shumë fjalë rreth përçarjes së opozitës, por ai nuk i ka kushtuar vëmendje, transmeton Indeksonline.

“Ka qenë një garë për të treguar kush e ka fajin për dështimin e opozitës nuk i kom kushtuar vëmendje”, tha Haradinaj në një intervistë për RTK-në.

Ai ka rikujtuar se AAK-ja është duke bërë gjithë përgatitjet  për  protestën e 14 majit, ku gjithashtu i bënë thirrje gjithë qytetarëve të dalin më protestë.

“Jemi duke u përgatitur për protestën e 14 majit. Ju bëjë thirrje gjithë qytetarëve të Kosovës të dalin në protestë dhe t’i kundërshtojmë marrëveshjet e dëmshme për Kosovën”, ka thënë ai.

Ndër tjerash, Haradinaj tha se çështja e demarkacionit duhet të ribisedohet në Bruksel, pasi që edhe Gjykata Kushtetuese e ka shpallur verdiktin e saj se kjo marrëveshje është në kundërshtim me kushtetutën. /Indeksonline/

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...