Published On: 9 Janar, 2016

Rambo i ka në dorë “frenat” e opozitës, shfytëzon mungesën e Kurtit

  • Ramush Haradinaj, në mungesë të Albin Kurtit, po e merr Opozitën në dorën e tij. Lideri i AAK’së është shndërruar në figurën kryesore në protestën e sotshme masive në Prishtinë, derisa Visar Ymeri ka mbetur plotësisht në hijen e tij.

Ramush Haradinaj ishte gjendur në një udhëkryq të madh vitin e kaluar kur Isa Mustafa vendosi ta tradhtonte atë dhe koalicionin që kishte ndërtuar me Lëvizjen Vetëvendosje dhe Nismën për Kosovën. Lideri i AAK’së u flak në rreshtin e fundit të Opozitës; me forcë minore opozitare dhe pa asnjë shpresë për të marrë sërish postin e Kryeministrit.

Por, duket se këtë humbje ai e ka rikuperuar tashmë.

Ramush Haradinaj në protestën e sotshme masive të Opozitës ka qenë figura kryesore, derisa Visar Ymeri dhe Fatmir Limaj janë dukur si vartës të tij.

Ai, i pari është ngjitur në skenë për t’iu drejtuar protestuesve, ndërkaq ovacionet për fjalimin e tij kanë qenë të gjata.

Në anën tjetër, Visar Ymeri ka qenë plotësisht në hijen e tij dhe në hijen e Liderit Historik të Lëvizjes Vetëvendosje.

“Albin Kurti, Albin Kurti…”, kanë bërtitur protestuesit kur në skenë doli për të folur Visar Ymeri.

Ai duket se nuk po arrin ta tejkalojë hijen e rëndë të Kurtit.

Përkrahja për Albin Kurtin në Vetëvendosje është e padiskutueshme, por fakti se ai gjendet në arrest shtëpiak po ia mundëson Ramush Haradinajt që të dalë në plan të parë.

Në fakt, Haradinaj është i njohur për “gërryerje” të elektoratit të partive tjera; LDK e ka vuajtur në lëkurën e saj këtë fakt gjatë viteve të qeverisjes së parë me PDK’në.

Burime të Express kanë thënë se në zgjedhjet e ardhshme, sipas gjitha gjasave, partitë opozitare do të garojnë në një listë të përbashkët zgjedhore, në mënyrë që të dalin si subjekti i parë politik.

Pas zgjedhjeve të fundit, Gjykata Kushtetuese nuk njohu koalicionin LVAN – si koalicion i krijuar pas zgjedhjeve – duke ia dhënë kështu të drejtën PDK’së për ta themeluar Qeverinë dhe për ta marrë postin e Kryetarit të Kuvendit.

Kjo duket se ka qenë arsyeja kryesore që i ka shtyrë partitë opozitare që të mendojnë për një listë të përbashkët zgjedhore.

Në këtë rast, duket se përfitimet do të jenë të mëdha për Liderin e AAK’së, Ramush Haradinajn.

Por, si do të përballohet kjo nga Vetëvendosje?

Mbetet të shihet

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...